«

»

Ara 06 2018

Gömülü işletim sistemleri – GitHub ödevi

Ödevde ne istiyorum?

Github deponuzu oluşturduktan sonra, depo üzerinde temel olarak 4 şey istiyorum:

 1. README dosyasını düzenlemeniz. Aşağıda detay var.
 2. Beni projenize Collaborator olarak eklemeniz. Aşağıda detay var.
 3. Kendinize en az bir tane issue girmeniz, birkaç  tane de commit yapmanız.
 4. Kodlarınızın tamamının depoda olması.

Github ile ilk defa çalışacaklar için internette güzel kılavuzlar var. Aramaktan çeknimeyin. Örnek olarak bir tane ben verebilirim: https://sudo.ubuntu-tr.net/github-rehberi

Yine GIT ile ilk defa çalışacaklar için, şunu da eklemem lazım: Bir çok anlatımda “git” kullanımında komutlar veriliyor. “git clone”, “git commit”, vb. şeklinde. İsterseniz konsolda komutlarla yapmak yerine, işletim sisteminize uygun bir git uygulaması kurup bu işlemleri fare tıklaması ile de yapabilirsiniz. Bir çok yerde bununla ilgili yapılan incelemeler var. Örneğin; https://boostlog.io/@nixus89896/top-10-git-gui-clients-5b3336b244deba0054047685

Ödevin teslimi

Ödevin iki aşaması var:

 • Github uygulaması.
 • Kağıt üzerinde sınav kağıdı teslimi.

Github projesinin istenilenlere göre düzenlenmiş son teslim tarihi; 13.12.2018 dir. Kağıt üzerinde de elle yazılmış olarak şu soruların cevabını kısaca (en fazla arkalı önlü 1 tane A4 kağıdı) istiyorum:

 1. Github ve GIT nedir?
 2. Github’da yeni proje (depo) nasıl oluşturulur?
 3. Github’daki projeye çalışacak başka kişi (collaborator) nasıl eklenir?
 4. Github’da issue nedir, ne işe yarar?
 5. Kodların güncellenmesi ve sunucuya gönderilmesi nasıl yapılır?

Kağıdın üstüne isminizi ve numaranızı yazmayı unutmayın.

Uygulamanın tamamlanmış halinin teslimi

Bunun şu anda acelesi yok. Dönem sonunda final sınavı olarak teslim edeceksiniz bunu.

README Dosyası

Readme dosyası, projenin açıklama kısmıdır. Depo oluşturulurken readme oluşturmak isteyip istemediğinizi size sorar. İsterseniz depo oluşturulurken, isterseniz de sonradan README dosyasını oluşturabilirsiniz. README dosyasının içeriği, projenin (deponun) ana sayfasında otomatik olarak görüntülenir.

README dosyasında istediklerim

Projenizi özet olarak burada anlatacaksınız. Şu başlıkları istiyorum mesela:

 1. Projenin genel tanımı ve amacı
  Bunu proje ödevi olarak yapmaya başladığınızdan başlayıp, neden bunu tercih ettiğiniz ile devam edebilirsiniz. Projenin amacını ve beklenen faydaları yazabilirsiniz. Başka indirip denemek isteyen insanlar için sistemin kurulumu ve kullanımı konusunda kısa bilgiler
 2. Kullanılan teknolojiler
  Kullanılan programlama dilleri, işletim sistemi, donanımlar, veritabanı yönetim sistemi, kütüphaneler, vb.
 3. Sistem bileşen diyagramı
  Projenizdeki bileşenlerin (yazılımlar, kütüphaneler, donanımlar, vb.) hangileri birbirleri ile ne şekilde iletişim kuruyor? Arama motorunda bu başlığı görsellerde aratıp gelen örneklere bakabilirsiniz. Donanım kullanan arkadaşlar, fotoğraf ta eklemelidir.
 4. Projenin uygulama aşamaları
  Önce hangi aşaması yapıldı, sona hangileri bırakıldı? Yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları nelerdi? En çok hangi aşaması zorladı?

README dosyasının biçimi ve düzenlenmesi

Bu dosyanın içeriği MarkDown adı verilen özel bir biçimdedir. İstediğiniz herhangi bir editörde bunu yazabilirsiniz. İsterseniz, GitHub sayfası üzerinde de doğrudan düzenleyebilirsiniz. Aşağıda bunun ekran görüntüsü var:

MarkDown düzenleme konusunda internet’te çok güzel dokümanlar var, onlardan faydalanabilirsiniz. Örnek olarak bir tane paylaşayım: https://guides.github.com/features/mastering-markdown/

Collaborator Ekleme

Deponun ayarlarından bu işlemi yapabilirsiniz. Benim kullanıcı adımı (ozalpmurat) yazarak aradığınızda, aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz. Siz “ekle” dediğinizde iş bitmiyor, benim de kabul etmem gerekiyor. Bazen bu istekleri atlayabiliyorum. Bu nedenle aynı ekranda “bekliyor” tarzında bir mesaj görüyorsanız, yeniden ekleme talebi gönderin.

Issue ve commit

Issue‘lar yapılacak işleri (görevleri) ifade eder. Elle eklersiniz, işi yapınca veya bir aşama ilerleyince açıklamaları GitHub üzerinden elle güncellersiniz.

Commit ise kodlarda yapılan değişikliklerin depo üzerinde güncellenmesi işlemidir. Aşağıda temel bir commit işlemi konsol üzerinde gösterilmiştir. İsterseniz bu işlemleri kullandığınız Git istemci uygulaması üzerinden fare ile tıklayarak ta yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 31 access attempts in the last 7 days.