Latest Entries »

Heidelberg

Doğduğum şehir olan Heidelberg çok gezilecek yeri olan, çok büyük bir yer değil.Öncelikle bizi burada gezdiren kuzenim Züleyha ve eşi Ali‘ye teşekkürler.Konakladığımız Walldorf’tan sbahn ile (S3-S4) 3 durakta gidilebiliyor.Nereden gelirseniz gelin indiğiniz yer bahnhof olacağı için buradan anlatmaya başlayalım.5 veya 21 numaralı tramvaylarla, 32-33-34 numaralı otobüslerle Bismarckplatz durağına doğru yollanacaksınız.Şehrin ana merkezi bu meydandan başlayan Hauptstraße oluyor.Birçok ünlü markayı ve hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.Bu arada Hauptstraße sonundaki Heiliggeist kilisesinin dibindeki krepçiyle çok dalga geçtim, bunun gözlemeden farkı yok diye, siz geçmeyin.Ali‘ye buradan sevgilerimi yolluyorum 😀

Gezilebilecek yerler;

Deutsches Verpackung Museum

4Paket müzesi, tarihten bu yana gelmiş geçmiş bazı paketlerin sergilendiği bir müze, 3.5 euro giriş ücreti var.Çikolata paketleri, sigara paketleri, eski kola ve su şişeleri görmek isterseniz girebilirsiniz.

Studentenkarzer

5

Yine Ana Cadde üzerinde başka bir sokakta ise Studentenkarzer yani Eski Öğrenci Hapishanesi yer alıyor. 1778-1914 yılları arasında bu şehirde huzuru bozan öğrenciler burada hapsediliyormuş. Fakat mahkum oldukları süre boyunca da derslerine katılma zorunlulukları varmış. Okuldan hapishaneye, hapishaneden okula yani. Günümüzde mekanın duvarlarında o dönemlerdeki öğrencilerin yazdığı/çizdiği şeyleri görebilmeniz mümkün.Giriş 7.5 euro.

Kurpfälzisches Museum

21

Cadde boyunca yürüdüğünüzde Barok dönemi tarzı ve Gotik mimarisi dikkatinizi çekecektir. Bu mimarinin göze batan eserleri ise Kupfälzisches Museum (Heidelberg Sanat Müzesi, 1700 lü yıllarda şehir için savaşan halkı da simgeleyen bir müze, giriş 3 Euro) ve Heiligegeistkirche (Kutsal Ruh Kilisesi). Bu kilise şehrin pek çok simgesinden bir tanesi ve  şehrin en büyük protestan kilisesi.

Heidelberg Schloss

Bismarckplatz’tan Kornmarktplatz’a gidiş yönünde, sağda Bergbahn ile gidebileceğiniz kale çok ihtişamlı.Yürüyerek de çıkma şansınız var fakat bu füniküler sistemini görmeniz ve tecrübe etmenizi öneririm.7 euro verip hem fünikülere binebilir hem de kaleyi gezebilirsiniz.Kalenin içinde bir eczacılık müzesi ve çok çok büyük iki şarap fıçısı var,Hatta birisinin üstüne çıkma şansınız da var.Yine kaleden Rhein Neckar nehrini ve Philosophenweg’i izlemek apayrı bir zevk.

Philosophenweg

Schloss’tan indikten sonra Karl Theodor Brücke (Alte Brücke)’den karşıya geçin ve tam yolun karşısında patika bir yol göreceksiniz.Bu yol sizi Philosophenweg’e götüren Schlangenweg’dir.Mükemmel manzaralar eşliğinde oturup uzun uzun nefeslenebileceğiniz Philosophenweg’i sonuna kadar geçin, yolun bittiği yerde Theodor Heuss Bridge yakınlarına ulaşacaksınız.Köprünün diğer ucu tekrar Bismarckplatz, buradan tekrar bahnhof’a geçmeniz mümkün.

Gördüğünüz gibi Heidelberg’i gezmek için 1 gün yeterli olacaktır.Yiyecek içecek konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz şehirde birçok dönerci, kebapçı var.Gundel adında bir pastahane var Karlsplatz’da ona da uğrayabilirsiniz.

Resimleri de en kısa zamanda paylaşmaya çalışacağım, sorusu olanlara da elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışacağım. hepinize iyi gezmeler 🙂

Schengen vizesi nedir?

Genel anlamıyla vize bir ülkenin topraklarına giriş izninin kontrol altında tutulmasıdır.Schengen vizesi ise AB içinde yer alan 28 ülkenin çoğunun kabul ettiği bir vize şeklidir.Bu anlaşmayı kabul eden ülkelerden birinin yetkili makamından schengen vizesi alırsanız tüm ülkelerden almış sayılırsınız.

Hukuki dayanağı var mıdır?

Ülkesine girişlerin nasıl yapılacağı konusunda karar vermek, her devletin egemenlik yetkisidir. Avrupa Adalet Divanı 19 Şubat 2009 tarihinde verdiği kararla Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğunu esas itibariyle hukuksuz bulmamıştır.

View full article »

FRM-92095: Oracle Jlnitiator sürümü çok eski. Lütfen 1.1.8.2 veya üstü sürüm yükleyin.  hatasının çözümü için

Aşağıdaki işlemler Windows 7 işletim sistemi için anlatılmıştır.

 

 • Oracle JInitiator 1.3.1.30 sürümünü buradan indirin ve yükleyin.
 • Yükleme işlemi bittikten sonra Denetim Masasına girin.
 • Sistemi tıklayın.
 • Sol taraftan gelişmiş sistem ayarlarını tıklayın.
 • Açılan Sistem Özelliklerinden Gelişmiş sekmesini ve altında bulunan Ortam Değişkenlerini tıklayın.
 • Ortam değişkenlerinde  Yeni tıklayın.
 • Değişken adı bölümüne JAVA_TOOL_OPTIONS Değişken değeri alanına -Djava.vendor=”Sun Microsystems Inc.”    yazın Tamam tıklayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Yönetici tarafında

MFIM girişini yapın

S/W Upgrade bölümüne girin

File Upload linkine tıklayın ve ekteki dosyayı zipten çıkartıp upload edin.

Ek: TonRing8

Son kullanıcı telefonunda

 1. Trans/PGM tuşuna basın, 1 tuşuna basın
 2. 5 tuşuna basıp bir sonraki menüye geçin
 3. 8 tuşuna basın
 4. 7 tuşuna basın
 5. Hold/Save tuşuna basın
 6. Menüye girin, sırasıyla 1 ve 2  tuşuna basın.
 7. 7 numaralı tonu bulup Hold/Save tuşuna basın.

Öncelikle P2000’e telnet bağlantısı yapıyoruz.

Kullanıcı adı şifresini girdikten sonra girmemiz gereken komut;

restart mc both

bu komutu girdikten sonra sadece webui ve cli bağlantısını kaybedersiniz, p2000 çalışmaya devam edecektir.

 

VMware üzerinde bir makine açtınız ve ses kartına ihtiyacınız var, yapmamız gereken işlemler;

Ses kartı için;

(Windows Tuşu)+R
mmc
File
Add/Remove Snap in
Group Policy Object

esx-seskarti1-230x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Local Computer Policy / Computer Configuration / Administrative Templates / Windows Components / Remote Desktop Services / Remote Desktop Session Host / Device and Resource Redirection

altından;

esx-seskarti2

 

 

 

 

Allow audio and video playback redirection Enabled
Allow audio recording redirection Enabled

konumuna getirmeniz gerekmektedir.Tabii bu işlemlerin ardındn services.msc yazıp windows audio servisini otomatiğe çekin ve restart atmayı unutmayın.

Mikrofon için;

http://www.fabulatech.com/sound-over-rdp-download.html

adresindeki workstation programını bağlantı yaptığınız kendi bilgisayara, server programını ise uzak bağlandığınız sunucuya kurun.Uzak sunucuya restart atmanız gerekecektir.

 

Kameranızı anahtarla bağladınız IP almasını sağlayamadınız, default IP adresine de bağlanamadınız, elle IP vermek istiyorsunuz veya kamera arayüzüne ulaşmak istiyorsunuz;

 1. Kameranıza reset atın
 2. Bilgisayarınıza 192.168.0.2-192.168.0.254 arasında bir IP adresini elle tanımlayın.
  192.168.0.90 IP adresi kameranız için rezervedir kullanmayın.
 3. Cross kablo kullanarak kameranızı bilgisayarınızla bağlayın ve kameranıza adaptörle güç verin.
 4. http://192.168.0.90/ web adresine girin.

WIT-400H paralel telefon ekleme

MFIM ayarlarına girdikten sonra 260 numaralı Personal Group menüsünden işlemi yapabilirsiniz.

 

1

Bunun için ihtiyacımız olan eklenti Smartview Tracker

Programı açın alt tablardan Management tabına geçiş yapın, Admin. sütunundan filtre uygulayın ve aradığınız yöneticiyi seçin.

log

Chrome (JS konsoluna yazınız: Ctrl-Shift-C -> “Konsol”)
javascript: document.body.setAttribute( "style", "-webkit-transform: rotate(-90deg);");

Firefox
javascript: document.body.setAttribute( "style", "-moz-transform: rotate(-90deg);");

Opera
javascript: document.body.setAttribute( "style", "-o-transform: rotate(-90deg);");