Eyl 27 2018

Gömülü işletim sistemleri dersi duyurusu

11 Ekim 2018 günü ders 09:00’da başlayacaktır. Derse gelirken sizden beklentilerim aşağıdadır, lütfen hazırlıklı geliniz:

  1. Bilgisayarınız Virtualbox yüklü olarak yanınızda hazır olsun.
  2. https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ adresinden Raspbian “Desktop” sürümünü indirin. Bilgisayarınızda hazır bulunsun.
  3. Github hesabı açın. Deneme için bir uygulama deposu(klasörü) oluşturun, birşeyler yükleyin. Bilgisayarınıza git istemci yazılımı kurun. Şu adresten (ve bezerlerinden) faydalanabilirsiniz: https://oytuneren.net/github-kullanimi/
  4. Derste proje yapılacak. Gömülü olabilir, olmayabilir ama mümkünse Linux üzerinde çalışan bir proje yapılacak. İmkanı olanlar Raspberry, Beaglebone, vb. cihazlar kullanabilirler. Eğer yoksa, satın almaya gerek yok, sanal bilgisayarda çalışabiliriz. İlk dersimizde bunu yapacağız. Eğer raspberry tarzında cihaz almak isteyen varsa, ikinci el eski sürümlere bakabilirsiniz, ben hala -tarihi eser- 1 sürümünü kullanıyorum. Derse kadar, yapmak istediğiniz projeler konusunda fikir yürütebilirsiniz. Derse gelirken lütfen aklınızda birkaç proje olsun.
  5. Proje kodlarını ve aşamalarını Github deposu üzerinden takip edeceğiz, not değerlendirmesi de öncelikle buna göre yapılacak. Dersten geçmek için Github hesabı açmak ve depoya kod yüklemek 1. şartımız.

Tem 19 2018

Raspberry ve Snort ile IPS

Her yerde bulunan kablosuz ağlara bağlanırken donanım seviyesinde bir güvenlik katmanı oluşturmak için yapılan bir akademik çalışma neticesinde bu yazı ortaya çıktı. Çalışma yayınlandığında, burada linkini de paylaşırım. Özetle şöyle birşey yapılacak:

Bilgisayarın doğrudan kablosuz ağa bağlanması yerine öncelikle Raspberry Pi (RPi) kablosuz ağa bağlanacak ve bilgisayar da RPi üzerinden internet bağlantısı sağlayacak. RPi üzerinde çalışan Snort ve arkadaşları da, ağın güvenli olmasını sağlayacaklar. Bu girişin kalanını oku »

Mar 31 2017

ENF102 Cevap Anahtarı

Sınav kağıtları çok kötüydü. Birkaç tanesi dışında, soruların zor olmadığını düşünüyorum. Sonraki uygulamalarda biraz daha gayret gösterirseniz, dönemi mutlu kapatırız inşallah. Sınavın cevapları aşağıdadır:

ENF102-cevap-anahtari

 

Mar 28 2017

Go Programlama Kitabı Yayınlandı

Yoğun çaba harcanan bir yıllık emeğin meyvesini gördük çok şükür. DCAM01271ikeyeksen yayınevinden Mart 2017’de yayınlanan kitap hakkında detaylı bilgi, https://www.dikeyeksen.com/products/go-programlama?variant=34131097805 adresinden alınabilir.

go_programlama_on_kapak_v1_1024x1024

Mar 24 2017

YBS Veri Yapıları vize hazırlık belgesi

YBS Veri Yapıları vize pazarlığı başlığında belirtmiş olduğum belgeyi hazırladım. Sınava buna göre çalışabilirsiniz.

İndirmek için burayı tıklayın: http://web.bilecik.edu.tr/murat-ozalp/files/2017/03/vize_hazirligi.pdf

Eski yazılar «

Bad Behavior has blocked 41 access attempts in the last 7 days.