Oca 11 2019

İleri bilgisayar ağları final değerlendirme

Her soru için dilbilgisine çok özenmeden yazdığım yorumlar aşağıdadır. Aslında kendime yazmıştım bu notları ama öğrencilerin kendisini görmesi açısından paylaşmak istedim. Bütünlemeye girecek olan arkadaşlara da faydası olacaktır.

  1. soru 2. soru 3. soru 4. soru
Ayşe Tamam VTP yapamamış, Access vlan’lar hatalı, omurgada trunk ve access portlar yok. İp helper yok. Yarım. Kenar anahtarda bir şey yok.
Betül Router ip’lerine PC ip’leri verilmiş. Alt ağ maskeleri hatalı. Dhcp ve ip-helper hiç yok. Kenar anahtar hiç yok. alt ağ maskeleri hatalı. Access portlar hatalı. İp default gateway olmamış. Hiçe yakın bu soru. hiç olmamış.
Buse Tamam VTP olmamış. İp helper yok. Kenarda trunk yok. Fazlalık VLAN’lar girilmiş. DHCP config yapılmaış. Omurgada trunk yapılmamış. Kenara fazladan vlan’a IP girilmiş. routing yok. Access-list olmamış.
Büşra Tamam dhcp sunucuya statik IP verilmemiş. İp helper yapılmamış. Elle verilen IP’ler pingliyor. Tamam
Emin Tamam Tamam Tamam Tamam
Enes Tamam DHCP sunucu ağ maskesi olmamış. İp-helper yok, dhcp sunucu access port yok. Kenar anahtarın trunk’ı yok. Tamam ACL hiç yok.
Ertuğrul Tamam Tamam Tamam ACL yarım olmuş.
Eyüp Tamam Tamam enable password iki anahtarda da yok. ACL yarım olmuş. Hpost yerine network yazılarak her şeye izin verilmiş.
Eyüp Tamam Sadece ip-helper’daki IP adresi hatalı ip-routing yok. Kenar anahtarda VTY ayarı yok. ACL yarım olmuş. Hedeflerin maskeleri ve yazım biçimi hatalı
Fatih Tamam dhcp ile ilgili hiç bir şey yok Yönetim vlan yapılmamış, ip routing yok. Sadece omurgada parola verilmiş. hiç olmamış.
Fatmanur Tamam dhcp ile ilgili hiç bir şey yok Tamam
Haluk Tamam Sadece ip routing yok.
Merve trunk’lar yok. Dhcp ile ilgili hiç bir şey yok. trunk yok yine. ACL hiç olmamış.
Muhammet Tamam trunk’lar olmamış. DHCP ile ilgili hiç bir şey yok. Elle ip çalışıyor. Tamam ACL yarım olmuş, interface’e de uygulanmamış.
Mustafa Tamam Sadece ip-helper yok. Sadece kenar anahtarda vty yapılandırması eksik. ACL olmamış.
Zeynep Tamam vlan interface’ler yok. Otomatik ip ile ilgili hiç bir şey yok. Bilgisayarların IP’leri bile silinmiş. Access vlan’lar gibi temel işlemler bile olmamış. Hiçe yakın.

Oca 09 2019

Gömülü işletim sistemleri dönem sonu

Proje sunumu yapılmayacaktır. Çalışmaları bana gösterip yapılan işlemlerin anlatılması yeterlidir. Bunun için son teslim tarihi 14.01.2019’dur. Çalışmasını gösterenlerin isimleri aşağıdadır. Bu arkadaşların bu dersle işi tamamlanmış durumdadır. Listeyi güncel tutmaya çalışacağım:

 1. Emin T.
 2. İsmail Faruk İ.
 3. Burhan K.
 4. Sinan K. (Github deposunu düzenleyecek)
 5. Ömer K.
 6. Sinan A.
 7. Sedef K.
 8. Beyza A.
 9. Büşra R.

Bütünlemeye kalanlar:

 1. Berivan M.
 2. Meryem A.

Dersi alan herkesin bu ders için yaptığı Github depolarının linki de aşağıdadır. İsteyenler diğer arkadaşlarının yaptığı işleri buradan inceleyebilirler.

Ara 24 2018

İleri bilgisayar ağları final pazarlığı

24.12.2018 günkü dersimizde yapılan sınav pazarlığı aşağıdadır:

 • 10 Ocak Perşembe saat 15:00’te başlıyor. Sınav süresi uygulamalara göre değişebilir, o gün bildirilecek. 1,5-2 saat arasında olacak.
 • Sınavda defter ve  internet kullanımı serbest. İki şey şiddetle yasak: Mesajlaşma (e-posta, whatsapp, twitter, vb.) ve Packet Tracer’daki cihaz yapılandırmalarını CLI yerine Config kısmından yapmak. Bu yasakların her birisi sınavda 0 puan almak için yeterlidir.
 • Her konu ile ilgili ayrık küçük uygulamalar olacak. Statik yönlendirme, ACL, Yönetim VLAN, DHCP, vb. Uygulamaları ve istenenleri sınava başlarken ben vereceğim.
 • Uygulamalar sınav sonunda teslim edilecek. Sınav notları uygulamaya göre verilecek.
 • Sınav kağıtları sonraki gün de teslim edilebilir. Kağıda sadece “elle yazdığımız komutlar” yazılacak.

Ara 06 2018

Gömülü işletim sistemleri – GitHub ödevi

Ödevde ne istiyorum?

Github deponuzu oluşturduktan sonra, depo üzerinde temel olarak 4 şey istiyorum:

 1. README dosyasını düzenlemeniz. Aşağıda detay var.
 2. Beni projenize Collaborator olarak eklemeniz. Aşağıda detay var.
 3. Kendinize en az bir tane issue girmeniz, birkaç  tane de commit yapmanız.
 4. Kodlarınızın tamamının depoda olması.

Github ile ilk defa çalışacaklar için internette güzel kılavuzlar var. Aramaktan çeknimeyin. Örnek olarak bir tane ben verebilirim: https://sudo.ubuntu-tr.net/github-rehberi

Yine GIT ile ilk defa çalışacaklar için, şunu da eklemem lazım: Bir çok anlatımda “git” kullanımında komutlar veriliyor. “git clone”, “git commit”, vb. şeklinde. İsterseniz konsolda komutlarla yapmak yerine, işletim sisteminize uygun bir git uygulaması kurup bu işlemleri fare tıklaması ile de yapabilirsiniz. Bir çok yerde bununla ilgili yapılan incelemeler var. Örneğin; https://boostlog.io/@nixus89896/top-10-git-gui-clients-5b3336b244deba0054047685

Ödevin teslimi

Ödevin iki aşaması var:

 • Github uygulaması.
 • Kağıt üzerinde sınav kağıdı teslimi.

Github projesinin istenilenlere göre düzenlenmiş son teslim tarihi; 13.12.2018 dir. Kağıt üzerinde de elle yazılmış olarak şu soruların cevabını kısaca (en fazla arkalı önlü 1 tane A4 kağıdı) istiyorum:

 1. Github ve GIT nedir?
 2. Github’da yeni proje (depo) nasıl oluşturulur?
 3. Github’daki projeye çalışacak başka kişi (collaborator) nasıl eklenir?
 4. Github’da issue nedir, ne işe yarar?
 5. Kodların güncellenmesi ve sunucuya gönderilmesi nasıl yapılır?

Kağıdın üstüne isminizi ve numaranızı yazmayı unutmayın.

Uygulamanın tamamlanmış halinin teslimi

Bunun şu anda acelesi yok. Dönem sonunda final sınavı olarak teslim edeceksiniz bunu.

README Dosyası

Readme dosyası, projenin açıklama kısmıdır. Depo oluşturulurken readme oluşturmak isteyip istemediğinizi size Bu girişin kalanını oku »

Kas 22 2018

İleri bilgisayar ağları sınav

Genel Açıklamalar

Packet tracer dosyasını buradan indirebilirsiniz: https://goo.gl/F3CP2s

Açıklamaları dikkatli okuyunuz. Bunlara uyulmaması puan kaybı sebebidir.

Dosyada iki tane uygulama var. İkisini de çalışır hale getireceksiniz. Tüm bilgisayarlara elle IP verdim. Bilgisayarların IP yapılandırmasında hiçbir değişiklik yapılmayacaktır. Bağlantılarda da hiçbir değişiklik yapılmayacaktır. Sadece yönlendirici ve anahtarları yapılandıracaksınız.

İlk Uygulama

Basit bir yönlendirme uygulaması. İki taraftaki bilgisayarın birbirine ping atması için gerekli olan minimum işlemleri yapın.

İkinci Uygulama

1 tane 3560, 3 tane de 2960 anahtar var. Tüm bilgisayarların birbirine ping atması için gerekli yapılandırmaları yapın. Vlan bilgileri şeklin üzerinde not olarak yazıldı. Omurga anahtarında VTP server yapılandırın. 2960’lar da VTP client olsun. Domain ismi herkesin kendi soyadı olsun.

Teslim

Son teslim tarihi; 30 Kasım Cuma günüdür. Hem uygulama hem de kağıt istiyorum.

 • Uygulamaları bana e-posta ile gönderin. E-postanın içerisinde isminizi açık olarak belirtin.
 • İki uygulamada da yaptığınız değişiklikleri bir A4 kağıt ile bana teslim edeceksiniz. Kağıdın üstünde mutlaka adınız, soyadınız, numaranız yazsın. Cihazların tüm yapılandırmasını yazmanızı istemiyorum. Sadece sizin yaptığınız ekleme ve değişiklikleri yazacaksınız. Bilgisayar çıktısı değil, elle yazmanızı istiyorum.

Eski yazılar «

Bad Behavior has blocked 18 access attempts in the last 7 days.