Worpress Kurulumu

 1. Sanal Makinede Debian üzerine apache2, phpmyadmin, php5, mysql-server kurulumları yapıldı.(#aptitude install apache2, phpmyadmin, php5, mysql-server )
 2. WordPress kurulum dosyası link olarak bulundu.
 3. Link wget komutuyla sanal makineye indirildi.(scp dosya_adi kullanıcı_adi@ip no://root   –ana makineden sanal makineye güvenli kopyalama için kullanabilir.)
 4. Arşiv içindeki tüm dosyaları ve /var/www klasörüne açıldı.
 5. phpmyadmin’e bağlan adı root olarak giriş yapıldı. Oluşturulan veritabanı adı  wordpress olarak , “kullanıcı ile aynı isimde veritabanı oluştur ve tüm yetkileri ver” seçeneğini işaretlendi..
 6. http://10.9.9.131 şeklinde sunucuya bağlanıldı. Kurulum yönergeleri aşağıdaki şekilde bilgileri vererek devam edildi.
  1. Veritabanı sunucusu: localhost
  2. Kullanıcı adı: root
  3. Veritabanı adı: wordpress
  4. parola: (root parolası)
  5. Veritabanı öneki:wp- (standart geliyor tek site için bu şekilde kalabilir)
 7. Bu bilgileri girildiğinde sunucunun wp-config.php dosyasını bulamadığı için hata verdi.
 8. Bu hata için wordpress’in önerdiği içerik dosyası wp-config.php dosyası oluşturularak editör programıyla açılıp kaydedildi.(nano,pico,vi)
 9. WordPress dosyasında mevcut olan wp-config-sample.php  dosyası silindi (#rm wp-config-sample.php ),
 10. Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra http://10.9.9.131/wordpress bağlantısı tekrarlandı.
 11. Gelen sayfada
 • blog ismi:isim-sanal
 • kullanıcı adı:admin
 • parola:(admin parolası)

bilgileri girildi.Bu kadar..

Ödev ve Uygulama Bilgisi

Programlama(YBS202) dersi alan öğrenciler,ödev teslim tarihi son hafta (14.hafta) olarak güncellenmiştir.Ödev teslimi imza karşılığı yapılacaktır. Ödev teslimiyle birlikte ayrıca  kısa sınav(quiz) yapılacaktır.

Duyurulur.

Ödev-Uygulama Bilgisi

Ağ teknolojileri dersini alan öğrenciler,konular rapor formatına uygun şekilde hazırlayıp son hafta teslim edilmesi gerekmektedir.
(rapor için kelime işlemci olarak LibreOffice ya da açık kaynaklı başka bir program kullanın.)
Son hafta ödev teslimiyle birlikte kısa sınav da yapılacaktır.
Duyurulur.

 

 

Ödev Bilgileri

Mikrobilgisayar ve Assembler dersini alan öğrenciler aşağıdaki tabloda isimlerinin karşısındaki konuları ve örnekleri (her konuyla birlikte 3 farklı örnek yazılacak) Rapor formatına uygun şekilde hazırlayıp son hafta(14.hafta) derste teslim etmesi gerekmektedir.

(Rapor yazımında kelime işlemci programı  olarak LibreOffice ya da açık kaynak kodlu başka bir kelime işlemci programı kullanın.)

Son hafta ödev teslimiyle birlikte ayrıca  kısa sınav(quiz) yapılacaktır.

Duyurulur.

ÖdevBilgileri-Yapay Zeka

Yapaz Zeka dersini alan öğrenciler için dersin işlenişi sırasında verilen ödevler 12.Haftanın dersinde imza karşılığı teslim alınacaktır.

Ödev Bilgileri_VTYS

Veri tabanı yönetim sistemleri(VTYS) dersini alan öğrenciler için verilen ödevler(çalışma soruları) ilgili birimlerin  binalarıdaki  kırtasiyelere bırakılmıştır. Ödevleri her öğrenci kendi ad_soyad olan bir klasörde ödev sorularının sorgularını bölümleri belirlerek yapacak ve sınıftan toplu olarak elektronik ortamda teslim alınacaktır.

Ödev teslim tarihi 11.haftadır.

İyi çalışmalar.

Linux(Ubuntu) x64 üzerine e-imza sürücü tanıtımı

Yazıda,  Ubuntu Masaüstü 14.04.1 x64 LTS işletim sistemine ait e-imza dongle sürücü tanıtılması ve e-imza işleminin devreye alınması için öneri sunmaktadır.

 • İşletim Sistemi:Ubuntu 14.04.1 LTS
 • Kullanılan Doungle: ACS38T
 • Kullanılan Kart: AKİS Akıllı kart
 • Ubuntu e-imza paketi: akis_1.6_amd64.deb
 1. Öncelikle kullanmış olduğu işletim sistemi Ubuntu’nun güncelleme ile ilgili sorunları olduğu için tekrar tertemiz Ubuntu 14.04 LTS(64 bit) sürüm işletim sistemi kuruldu.
 2. E-İmza sürücüsü için “akiskart” ın kendi destek verdiği web sitesinden sürücü yüklenilir. İlgili adres için tıklayınız…Bu adreste desteklenen işletim sistemlerinin sürücülerini bulunabilir.
 3. Sürücünün olduğu klasörde;” # sudo dpkg -i akis_1.6_amd64.deb ” komutunu vererek sürücü kurulumunu yapılır.
 4. Bilgisayarında terminal ekranına “# akia” yazınca dongle takılı ise bir pencere açılacak ve kullanılan kart bilgileri gözükecektir.Değilse bağımlılıklarını kontrol edecektir. Eksik olan paket varsa( “openjdk-7-jre, libpcsclite1, pcscd, libccid” ) bunların kurulması gerekecektir. Bunlardan birtanesi eksik olursa e-imza çalışmayabilir. Bu bağımlılıkların kurulumu için terminale # sudo apt-get  install libccid pcscd openjdk-7-jre libpcsclite1” yazılır.
 5. Kurulumda sorun yoksa şu kamusm ‘nin giriş sayfası Linkinden E-imza ile  TC numarası yazılmadan giriş yapılarak “imzala” butonunun ekranda görülmesi gerekmektedir. Eğer görülmüyorsa Firefox internet tarayıcısını için aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.
 • Java’nın Firefox  ile ilgili bir sorunu için ; “# sudo apt-get install icedtea-7-plugin” terminal ekranına yazılarak bu plugin kurulur. Bunun aktif olduğunu ve doğru kurulduğunu test etmek için, Firefox tarayıcısı açılır ve adres çubuğuna “about:plugins” yazılır ve ekranda “IcedTea-Web Plugin “IcedTea-Web Plugin (using IcedTea-Web 1.5.3 (1.5.3-0ubuntu0.14.04.1))” başlığı görülür.
 • Şimdi Linkinden e-imza ile giriş yapıldığında “imzala” butonu gelecektir.

E-İmza dongle sürücüsünün doğru kurulduğunu test etmek için terminal ekranına “# akia” yazınca ekrana gelen pencerede kartın takılı olduğu ve kart ile ilgili işlemler yapılabilir.

Kaynak: Murat Özalp ile Suleyman Uzun‘un blog adreslerindeki bilgilerden faydanılmıştır.

Gezi Notları (İspanya-Paris)

İSPANYA

Barcelona

      İspanya gezisinde eğitim alacağımız yer olan Pamplona kentinde Navarra Üniversitesine (Public University Of Navarre-UPNA) gitmeden önce Türkiyeden çıkmadan belirlediğimiz rota çerçevesinde ilk gittiğimiz yer Barselona kenti oldu.Gitmeden önce bazı arkadaşlardan düzenli bir şehir olduğunu duymuştuk fakat beklentilerin üzerinde bir yer.Çok beğendik.Havalimanına inince ulaşım için şehir merkezine gitmek için çıkışta otobüslere binilebilir Kişi başı 8 Euro idi sanırım.Biz onun yerine havalimanını karşısında bulunan metro hattını kullandık.Gişeden bilet alınabildiği gibi kioks makinelerinden de kredi kartı ya da nakit para ile bilet alınabiliyor.T-10 adı verilen 10 adetlik bilet aldık 10 Euro ya daha hesaplı oldu.Bu arada iki ayrı terminal var T1-T2.Bu terminaller iki ayrı havaalanı şeklinde.Bazı havayolları T1 i bazıları T2 de iniş yapıyor.İki terminal arasından ring hattı yapan büyük otobüsler var.Belli dakikalarda kalkıp devam ediyorlar.T2 terminalinden T1 e gidip orasını da gördük.Danışma bürosundan şehire nasıl gideceğimiz hakkında kısa bilgi ve harita aldık.T2 terminalinden T1 terminalinde geçerken yaşadığımız bir olay var:
Otobüse bindik bizimle birlikte birkaç kişi bindi son olarak da bir adam bindi.Daha binecek vardı fakat şoför kapıyı kapattı ve devam etmek istedi.Son binen adamın ailesi dışarda kalmıştı fakat şoför vakit doldu deyip devam etti.
Adam:Ailem…
dese de şoför ne son binen adamı indirdi ne de ailesini içeri aldı…
O an anladık ki burada kurallar önemliydi.Aynı durum ülkemizde olsa heralde adam şoförün üzerinde yürümüştü ve vatandaştan Hooopp kaptan binecek var..ya da aile var dışarda..
nidalarını duyabilirdik.

Sonraki Sayfa »

Güncelleme sonrası grafik arayüz sorunu(Ubuntu 14.04LTS)

İşletim sisteminizde (Ubuntu 14.04 LTS) güncelleme (upgrade) yaptıktan sonra normal kullanıcı adınız ve parolanızda girmede sorun yaşarsanız aşağıdaki basamakları incelemeniz tavsiye edilir.

Benim karşılaştığım sorun:

Kullanıcı adı kısmı geliyor ama grafik arayüzden parola girmede hata veriyordu.Terminal(uçbirim) ile oturum açmada herhangi bir sorun yok.Oturum açıp giriş yapılabilir, aynı şekilde grafik arayüzden misafir hesabına giriş yapılabiliyor.

Bende sorun 2 deki kodlama ve terminalden ccsm (compizconfig-settings-manager)paketi kurulumu yapıldıktan sonra düzeldi.

Sorun 1 – Compiz Problemi (OpenGL ve Unity ekletileri yüklenmediyse)

sudo rm -fr ~/.cache/compizconfig-1
sudo rm -fr ~/.compiz

Sorun 2 – Oturum açılmıyorsa (Misafir oturumu çalışıyorsa)

sudo rm -fr ~/.Xauthority
sudo rm -fr ~/.config/autostart

Sorun 3 -Oturum açılmıyorsa (Misafir oturumu da açılmıyorsa)

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop unity compizconfig-settings-manager upstart

Sorun 4 – Launcher / Top Panel açılmıyorsa (Nvidia ekran kartlarında)

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-340
sudo reboot

Fix 5 – Unity silinmesi

sudo dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity

Sorun 6 – Önbellek silinmesi

sudo rm -fr .cache/*

link:

http://askubuntu.com/questions/449845/problems-after-upgrading-to-14-04-only-background-and-pointer-after-login

kolay gelsin.

Bilgisayar Ağ Sistemleri Kısa Sınavları

Öncelikle gireceğiniz final sınavlarında tüm öğrencilere başarılar dilerim.

En yakın zamanda OBS de ilgili notlarınız ilan edilecektir.

Kısa Sınav notlarınız, geçen hafta yapılan sınav sonucu aldığınız notlardır.Sözlü ve devam sütunundaki notlar ise son derste yapılan sözlüden aldığınız + /-  ler ile derse devam ettiğiniz haftaların ortalaması şeklinde alınan notlardan oluşmaktadır.

Uygulama Notu=Kısa Sınav %50 +Derse Devam %50

(Örn:Öğrencinin biri 10 hafta derse gelmiş ve sözlüden yarım artı almışsa alacağı not:

(50 /2)puan (kısa sınav)+ (100/14 hafta *10(devam)) /2 =25+35=60puan  )