«

»

Şub 23 2013

Hamsu Vadisi Rehabilitasyon Projesi

Hamsu Vadisi içerisinde yürüyüş yolu konusunda çalışma yapıldığından bahsetmiştim (bakınız) geçenlerde. Bugün yeniden görme imkanımız oldu. Yürürken, projenin mevcut durumuna bazen sevindik, bazen üzüldük.

Sevindirici durumlar:

 • Vadinin türbe tarafında şelalenin oradan aşağıya kadar olan kısmın zemini ve korkulukları eksikti, tamamlanmış.
 • İki yönde de çok fazla yürüyen insan vardı.
 • İskelet oldukça sağlam yapılmış. En zor kısım bu olmasına rağmen, kayalara tutturulan yerlerde veya diğer kısımlarda hiç bozulma yok.
 • Türbenin alt tarafındaki değirmenin oradan yörük çadırına kadar tahta merdiven yapılmış. Güzel olmuş.

Üzücü durumlar:

 • Bir yandan inşaası devam ederlen diğer yandan bozuluyor yürüyüş yolu.
 • 10 metre civarında aralıklarla, yaklaşlık 2 metre yüksekliğinde direkli güzel sokak lambaları takılmıştı. Aşağı yukarı hepsi arızalı. Kimisi düşmüş derenin içinde. Kimisi dibinden kopmuş, balya teli ile korkuluklara bağlanmış. Kimisinin tepesindeki lamba kısmı kırılmış. vs…
 • Zemin delik deşik. Yeni döşenen kısımlar dahi delinmiş. Birileri kasti delmiyorsa, yürürken birilerinin ayağı da delmiş olabilir. Çok sağlam br malzemeye benzemiyor döşeme kısmı. Yürürken sağa sola bakmak cidden tehlikeli.
 • Bu soğuk havada bile bildiğiniz kanalizasyon kokuyor. Yazın oranın durumunu (koku+sinek) varın düşünün.
 • Yerlerde ve derede sigara izmaritleri, çekirdek ambalaşları, bira kutuları, hatta mermi kutuları hiç eksik olmuyor. Nasıl temiz tutulur bilmiyorum ama çöp kutusu koysanız da muhtemelen kullanmayacak millet. En azından bahane kalmaz, "çöp kutusu koyduk, kullanmıyor hayvanlar" dersiniz.

Tavsiyelerim:

 • Değirmenin mutlaka aktif hale getirilmesi. Çarkın döndürülmesi, değirmenin etrafının ve türbe-değirmen arası yolun ışıklandırılması, hatta değirmenin orada çay-kahve satılması.
 • Yörük çadırının oradan değirmene inen patikaların bir tanesinin düz (merdivensiz) yapılması. Tekerlekli sandalyeli vatandaşların da aşağı kadar inebilmesine imkan verilmesi.
 • Hamsu vadisindeki yürüyüş yolu boyunca ve değirmenin oradan türbeye kadar çıkan patikalara güvenlik kamerası konulması. Bu kısmı zor biliyorum, Belki 200 tane kamera konacak. Ama bence konulmalı. Allah göstermesin, yarın o vadi yolunda bir sarkıntılık veya taciz olursa ciddi sıkıntı. Çok ıssız yerler.
 • Vadi yürüyüş yolu boyunca aralıklı çöp kutuları konulması
 • Yürüyüş yolunun tam ortasına bir yerlere bir büfe açılması. Hem yürüyenlere güven hissi verecektir. Hem de acil bir durumda faydası olacaktır. Yazın sıcakta su satılsa o büfede yeter :)
 • Lambaların daha hafif ve pratik olan tür bir lamba ile değiştirilmesi. Sanırım ağırlıktan kopmuş hepsi Hatta aydınatma bazı yerlerde kayaların üzerinden yapılabilir belki.
 • Zemin kaplamasının değiştirilmesi. Vakit geç olmadan yapmak lazım bu işi. Daha şimdiden delik deşik…
 • Dere yatağında kokunun gitmesi için ne gerekiyorsa yapılması.
 • Aydınlatma, kamera, vb. ihtiyaçlar için kullanılacak olan elektriğin derenin akış gücü ile (en azından yılın yarısında debisi yeterli olacaktır sanırım) üretilmesi ve bu sayede projeye bir "yeşil"lik daha eklenmesi.

Yorumu formunu geç

 1. aşk sözleri

  Kurtlar vadisi sandım :D

 2. Güncel blog

  Yakın bir yerdeymiş. Gidilmeli :)

 3. kişisel bakım

  Gayet güzel ve cok hoş birşey daha önce gitmiştim. Tavsiye ederim.

 4. Anonim

  Yorumunuz…KIYMETLİ DOSTUM  MURAT BEY ; " Bir yandan inşaası devam ederlen diğer yandan bozuluyor yürüyüş yolu. 10 metre civarında aralıklarla, yaklaşlık 2 metre yüksekliğinde direkli güzel sokak lambaları takılmıştı. Aşağı yukarı hepsi arızalı. Kimisi düşmüş derenin içinde. Kimisi dibinden kopmuş, balya teli ile korkuluklara bağlanmış. Kimisinin tepesindeki lamba kısmı kırılmış. vs… Zemin delik deşik. Yeni döşenen kısımlar dahi delinmiş. Birileri kasti delmiyorsa, yürürken birilerinin ayağı da delmiş olabilir. Çok sağlam br malzemeye benzemiyor döşeme kısmı. Yürürken sağa sola bakmak cidden tehlikeli.  " DİYORSUNUZ….   1.si Bozulan Yürüyüş yolları KASTİ OLARAK  ZARAR VERİLEN ve yapılan  hizmetin beğenilmemesi için hatta  zaten yapacağınız buydu  anlamına gelen   Adice Kötülemek… 2.si Direklerin hepsi  yerine ankrajlı ve sağlam olarak dikilmişken kasti olarak kırılıp dereye  atılması  HİÇ BİR BİLECİKLİYE yakışmayacak  ADİLİKTİR.. 3.sü O DOĞA ŞARTLARI VE ZORLUKLARINA KARŞIN YAPILAN  imalatların  görmezden gelinip  3-5 kuruş   kablo bakır parasına hırsızlık yaptırılmak …  Daha ne denir ki…   çok yol var … yapılan  hizmeti korumak kollamak ve sahip çıkmak… biz henüz yürüyüş yolunun başındaki  eşek figürünün  kulaklarını kırıp, kuyruğunu koparmayı,, inek figürünün üstüne çıkıp fotoğraf çektirmeyi… eğlence kabul ediyoruz…   daha eskişehirde yapılan yüzlerce heykel figürüne kimse  çizik bile atmıyorken….   BİZDEKİ EŞEKLERE…..   ÖNEMLE DUYURULUR…..  

  1. Murat Özalp

   Ne diyeyim… Haklısınız, zaten ben de bu hakkı baştan teslim ettim. İnşallah halk ta hakkı hakedene teslim etmeyi ve emeğe saygı göstermeyi öğrenir. Belediyenin icraatlarından genel olarak memnun değilim, oy da vermedim. Ancak ne olursa olsun, halk için yapılan bir icraatı sırf yönetime zarar vermek için sabote etmek kabul edilebilir birşey değil. “yapılan hizmeti korumak, kollamak ve sahip çıkmak” kısmı da ayrıca önemli ve hepimize düşen bir sorumluluk. Yolun en azından iki ucuna kamera konsa bari?

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 40 access attempts in the last 7 days.