«

»

Kas 11 2012

Bilecik Belediyesi İçin Proje Örnekleri

4 sene önce bu zamanlar geldim Bilecik'e. O zaman arabamız yoktu, çocuğum da ufaktı. Bilecik'in en beğendiğimiz yeri olan Edebali türbesine (ve çadırda muhabbete) gitmek ve gelmek çok zordu. Özellikle sıcak havalarda türbeden çarşıya kadar gelebilmek gerçekten de zor. Türbeye ulaşım konusunda neden bir yatırım yapılmadığı, istendiğinde çok kolay bir şekilde (en basiti dolmuş hattı) çözülebileceğini düşünmüştüm. Sonra da aklıma teleferik fikri gelmişti, o gün bu gündür birçok kere söylemişimdir sağda solda. Sonra aklıma diğer gelen projelerle bir araya getirip yazmayı düşündüm ve bu yazı çıktı. Belediye'nin web sayfasından ulaşma konusunda bir girişim yaptım, geri dönen olmadı. Belki sonraki yönetimlerin işine yarar… Ben de bloğumda yazmak istedim. İşte Bilecik İli için taslak proje örnekleri:

Proje Örnekleri

1. Açık Alan Kaykay Pisti


Çocuklarımızı, bizim çocukluğumuzda olduğu gibi yeniden koşturup zıplamaya yöneltecek, İnternet başından kaldıracak projelere ihtiyacımız var. Artık ellerinde sapanla kuş peşinde koşma ve ağaçlara tırmanma şansları da pek yok. Bu konuda yabancı ülkelerde gördüğümüz kaykay pistleri bir örnek olabilir. Düşünülürse daha farklı örnekler de kolaylıkla listelenebilir.

2. Askıda Giysi


Bazı illerde örneklerini gördük, duyduk. İhtiyacınız olmayan kıyafetleri çuvalla getirip teslim ediyorsunuz. Bunlar tamir ediliyor, yıkanıyor, ütülenip askıya asılıyor. Bu şekilde bir mağaza. İhtiyacı olanlar da gelip mağazadan seçip istediği kıyafeti ücretsiz alıyor. "Askıda Ekmek" misali. Veren kime verdiğini bilmiyıor, alan kimden aldığını bilmiyor. Baba, çouklarını getirip -onuru incinmeden- istediği gibi alışveriş yapabiliyor. örnek için, bakınız.

3. Edebali Türbesi Etrafı (ve Hamsu Vadisi) Düzenlemesi


Hamsu vadisi boyunca çok güzel bir yürüme yolu projesi başlatıldı. Ancak malesef geleceği pek parlak görünmüyor. Aşağıda sıkıntılarını yazdım:

 • Vadiden halen kanalizasyon akıyor. Vadi boyunca feci bir koku var.
 • Yolun zemin malzemesi PVC tarzı bir malzemeden yapılmış yer yer kırılıp delinmiş. Yürürken ayağınızı alttaki iskelete denk getirmezseniz, güven hissi vermiyor.
 • Issız kalmış. Işıklandırma olsa da çok güven vermiyor. Yolun ortasında biryerlerde büfe, çay ocağı gibi bir tesis olursa hem yürürken dinlenilebilir hem de hareketlilik biraz daha güven verir.

Diğer taraftan yine türbenin altında bulunan değirmen ve köprünün olduğu mekanlar da el atılması gereken mekanlar arasında. Türbenin oradan değirmenekadar güzel yürüme yolları açılmalı. Merdivensiz olmalı ki çocuk arabaları ve tekerlekli sandalyeler de kullanabilsin. Toprak olmamalı ki çamur olmasın.

Değirmen'in de mutlaka restore edilmesi ve çarkının döndürülmesi lazım bence. Elektrikle de dönse, dönmeli o çark. Yazık oluyor güzelim mekanlara, atıl kalıyor.

4. Teleferik


Türbe'ye ulaşım sorunundan bahsetmiştim. Bu da ulaşım sorunu için hem bir çözüm önerisi, hem turistik katkı hem de belediyeye gelir kaynağı. Kent Orman'dan itibaren türbeye kadar teleferik yapılabilir. Bir durak ta ortaya (Eskişehir yoluna) yapılırsa, Karayollarının oradan da türbeye teleferikle ulaşım sağlanabilir. Çok büyük ve profesyonel birşeye de gerek yok. Bir de güzel ışıklandırma olursa, gece süper görüntü olur.

5. Kent Orman'a Düzenleme

Kent Orman da şehrin en güzel alanlarından birisi. Ama bence yeterince verimli kullanılamıyor. Bununla ilgili aklıma gelen birkaç düzenlemeyi yazmaya çalıştım, liste uzatılabilir:

 • Çay bahçesinin o taraftaki iki tane manzara izleme balkonuna ücretli dürbün koyulabilir. Ücretler de Kızılay'a, Engelliler Derneğine, veya başka bir yere yardım olarak göçnderilebilir.
 • Çay bahçesinin arka tarafındaki düğün salonunun balkonu çok güzel. Bu tarz bir balkon da çay bahçesinin oraya yapılabilir. Yazın o balkonda içilecek çay, kahve, nargile bambaşka lezzetli olacaktır.
 • En üstteki mangal alanı da çok güzel. Buraya da biraz yatırım yapılabilir. Güzel bir çocuk parkı kurulabilir. Sadece 2 tane salıncak var şu anda. Orman İşletmesi'ne ait tesislerin bir kısmı da halkın kullanımına uygun mekan haline dönüştürülebilir.
 • En başta bahsettiğim kaykay (ve akrobatik bisiklet) pisti için de benim düşündüğüm mekan, Kent Ormanı aslında.

6. Otopark Sorununun Çözülmesi

Şehirde ciddi bir otopark sorunu var. Günden güne sorun da büyüyor. Çarşıda ayrı sorun, mahallelerde ayrı sorun. Stadyum sokak'ta oturuyorum, yeni yapılan binalarla beraber geceleri caddede sağlı sollu araç parkı oluşuyor. İki yönden aynı anda araç geldiğinde, birisi yol vermek zorunda kalıyor. Binalarda otopark halen yapılmıyor. Bunu anlamak gerçekten çok zor. Umarım kentsel dönüşüm süreci amacının dışına çıkmaz  ve verimli olur.

7. Belediye Otobüsleri

Şehirdeki toplu taşımadan memnun bir tek kişi görmedim bugüne kadar. Dolmuşçu da, halk ta şikayetçi. Bence belediyenin ya kendine ait otobüsü olmalı veya halk otobüsü mantığında çalışan bir sistemi olmalı. Özellikle üniversite ulaşımı ciddi sorun. Tren istasyonundan kalkıp ta Gülümbe'ye kadar giden bir hat olsa ve yarım saatte bir araç kalksa, çok rahatlatır durumu. Özellikle Hamsu vadisinin kuzeyinde (adapazarı istikametinde) oturan kişilerin üniversite ulaşımı ciddi sıkıntı, dolmuşlarda yer olmuyor.

8. Akıllı Kart Sistemi

Toplu taşıma, sinema, vb. yerlerde kullanılabilecek olan akıllı kart sistemi de bence bir ihtiyaç. Ancak bunun mutlaka üniversite ile entegre olması gerekli. Üniversiteye bağlı nüfusun (öğrenci, personel, personel ailesi) şehirdeki oranı düşünülürse, öğrenci ve personelin kimlik kartı da bu sisteme entegre çalışmalı. Mevcut BilKart'tan bahsetmiyorum ben. BilKart akıllı bile değil.

9. Daha Az Reklam, Daha Çok İcraat

Web'ten yazılan yazılara cevap verilmezken, sokaklar yıllarca toz toprak içinde durup ta seçim öncesi asfaltlanırken, çözülmesi gereken onlarca sorun dururken, özel günlerde Belediye tarafından sokaklara takılan kutlama/anma afişleri çok itici oluyor. Boşu boşuna hem başkan hem de belediye yıpranıyor bu şekilde.

10. Kent Çöplüğü Düzenlemesi

Tesadüfen gördüm kent çöplüğünü. Sanırım oraya kimsenin yolunun düşmeyeceği varsayarak kullanılıyor. Başkan'ın bir ara gidip görmesini isterim. Durum çok kötü. Güzelim ormanlığın ve doğanın içine özensizce boşaltılmış çöpler, etrafta kol gezen onlarca köpek… Çözümü nedir bilmiyorum ama bence orası çöplük yapılamayacak kadar değerli bir yer. Şehre yakın olduğundan, şlimdi olmasa da ileride mesire alanı olacak şekilde değerlendirilebilir. Nüfus artıyor, sosyal yaşam alanlarına ihtiyaç ta artıyor. Özellikle haftasonları Pelitözü'nün yoğunluğunu görüyoruz. Yeni mesire alanlarına ihtiyacımız olacak yakın gelecekte…

1 ping

Yorumu formunu geç

 1. Ferhat ACAR

  Oldukça güzel projeler. Başarı ile hayata geçirirsiniz inşallah.

 2. İsmail HAKKI

  İnşallah lafta kalmaz da, gerçekleşir,

 3. Hakan ÖZSOY

  Açık kaykay fikri mükemmel, tam destek

 4. vahit

  merhaba,ilgili projelerden birkaçı zaten belediye nin gündeminde olan projeler ancak uygulamaya geçirmek okadar kolay olmuyor gönül isterdiki hepsi hemen yapılabilsin,öncelikle bunların yapılabilmesi için halkın değişime hazır olması lazımki değişimleri kabullenebilsin,fakat genel görüş bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın deyip değirmenim dönsünde fazlasını istemem mantığıdır.en bariz örnek ise kentsel dönüşüm,birçook kişi anket sonucunda  gecekonduda hayata devamı seçti,bu durumda belediyeye de pek bir alternatif kalmıyor,zaten fiziki şartlar gereği düz alan yok mevcut alanlarda eski yapılarla dolu olduğundan etkin kullanılmıyor.siz ve ben gibilerde ellerindeki projeleri uygulamaya geçirebilmek için fırsat kolluyor umarım muvaffak oluruz da bu şehre bir hizmetimiz dokunur.

  1. Murat Özalp

   Hocam kentsel dönüşüm hakikaten ürkütücü birşey. 1-2 katlı, kendisine ait sıcaklığı olan, herkesin birbirini yıllardır tanıdığı mahallelerin; beşer-altışar katlı ve birbirini tanımayan ve umursamayan insanların oturduğu apartmanlar haline dönüştüğünü görmek bana da acı veriyor. Hem "kentsel" açıdan bakıldığında; bir dönüşümden daha önce, mevcut sistemin düzeltilmesi lazım. Stadyum sokak'ta ouruyorum. Yörem konutlarının tam karşısındaki dik bayırın yanına öyle bir bina yapıldı ki akıllara zarar… Benzer şekilde yeni yapılan binalarda halen otopark yok. Bunu da aklım almıyor: Yeni yapılan "yamuk" binalara ruhsat vermeye devam ederken, eski "yamuk" binaları yıkmaktan nasıl bahsedebiliyoruz? Apayrı bir başka konu da kentin gerçekten de söylendiği kadar arazi yoksunu olmaması… Çakırpınar Köy yolundan Pelitözü'ne gidip geliyoruz sık sık. O taraftaki araziye hiç dikkat ettiniz mi? Bence bir toplu konut projesi için biçilmiş kaftan… Mevcut kenti değiştirip dönüştürmeden önce; hazırda bekleyen o güzel kent projeleri böyle bir arazide uygulanabilir belki? Uzun lafın kısası; zorluklar var muhakkak. Ancak hayatın kendisi bu. Kolay iş yok… "Aday olanlar" ve "atandığı görevi kabul edenler", çok mu kolay zannediyor bu işleri?

 5. Gümrük Müşavirliği

  Projelerinizi tez zamanda hayata geçirirseniz faydalı olacaktır. Bu projelerinizden dolayı sizi tebrik ederim.  

 6. Hüseyin

  “”İnternet başından kaldıracak projelere ihtiyacımız var. “” haklısınız.

 1. Hamsu Vadisi Rehabilitasyon Projesi - Murat Özalp

  […] Bilecik Belediyesi İçin Proje Örnekleri[56]   […]

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 61 access attempts in the last 7 days.