«

»

Şub 12 2016

WordPress ile kongre sayfası

Bir etkinlik için lazım olan kongre sayfasını WordPress ile teslim ettim. Neler kullandığımızı ve nasıl yaptığımızı unutmamak için buraya yazayım dedim.

Özel istekler:

  • Türkçe ve İngilizce dillerde yayın yapacak
  • Form olacak, form üzerinden dosya gönderilecek. Bunlar e-posta olarak gönderilecek.

Kullandığımız bileşenler:

Tema

Vantage ücretsiz sürümü kullandık. Responsive, güzel bir tema. Kendi içinde “kayan resim” özelliği ile geliyor. Daha detaylı kayan resim seçenekleri için, bir eklenti tavsiye ediyor. Büyük/küçük resimlerle sorunsuz çalışııyor. Ana sayfanın tamamen özelleştirilebilmesi için, yine bir eklenti tavsiye ediyor. Tavsiye edilen bileşenlrin tamamı ücretsiz ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

İhtiyaca özel eklentiler

Contact Form With Shortcode: İletişim, başvuru alma, dosya ekleme gibi özellikler için kullandık. Ücretsiz sürümde dosya türü kısıtlı. Sadece doc, docx, pdf, jpg, png gibi birkaç tür destekliyor. Bir de form alanlarını sürükle-bırak ile yer değiştiremiyoruz. Silip yeniden oluşturmak gerekiyor. Fiyat/performans açısından basit ve kullanışlı.

Meta Slider: Vantage tema ile sorunsuz çalışan resim kaydırgacı. “Kur ve unut” cinsinden. Resimlere metin eklenebiliyor, link verilebiliyor. Birden fazla slider destekleniyor. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, slider oluşturunca bunun Theme ayarını, “Vantage (flex)” seçmek. Bunu yapınca, tema ile mükkemmel uyum sağlıyor.

Page Builder by SiteOrigin: Ana sayfayı istediğin gibi özelleştirebilmeni sağlıyor. Widget’ları sürükle bırak ile yerleştirdiğimiz gibi, ana sayfayı da bu şekilde tasarlayabiliyoruz. Şuraya bir headline metni koy, buraya 2 sütunlu “son yazılar” ekle, banner’ın altında çemberli vurgular olsun ve awesome font simgeleri kullanalım, vb.

User Language Switch: Çoklu dil desteği için kurduk. Ekranın istediğin herhangi bir bölgesine ilgili bayrakları koyuyor. Bayrağa tıklanınca, adres satırının sonuna, “/tr, /en_US, vb.” metinler ekleyerek dilleri yönetiyor. Her dil için gösterilecek olan menü ayrı olarak belirleniyor. Her dilde yazılan yazılar, ilgili menülere ekleniyor. Ayrıca yazılarda, diğer diller için karşılık gelen yazıları da belirtebiliyoruz. Bu sayede, bir yazı okunurken dil değiştirince, adres karışmadan aynı sayfada devam edebiliyor. Ana sayfada, menü haricindeki nesnelerin (Page Builder nesneleri) dilini değiştirmeyi beceremedik yalnız.

Genel amaçlı eklentiler

BackWPup: Otomatik yedek alma deatekliyor. VT ve klasör/dosya yedeklerini başatı ile alıyor. Yedek almada sorun olursa, e-posta ile haber veriyor. Ayarla ve unut.

Wordfence Security: Güvenlik eklentisi. Parola denemeleri, yönetici oturum açma durumları, IP engelleme, güncelleme uyarıları, vb. işleri takip ediyor. Çok kullanışlı.

WP Statistics: Arama motoru bilgileri, ülke bilgileri, en çok okunanlar, vb. Ne ararsanız, var. E-posta falan da gönderebiliyor.

E-posta gönderme problemi

Bunu da unutmamak lazım. Bir gün uğraştım, WordPress üzerinden e-posta göndermek için. MTA olarak sendmail gelmiş Ubuntu’da varsayılan olarak. Bununla beceremedim bir türlü. Sonra bir sürü değişiklik yaptım, oldu :)

Web sunucusu üzerinden gönderilen e-postalar bizim posta sunucusuna gelince reddediliyordu. Bunun sebebi Ppostfix’te reject_unknown_recipient_domain ayarlanmış olmasıymış. Daha doğrusu, ilgili parametre işini yapıyormuş. Web sunucusu e-posta gönderirken, kendi sunucu ismi DNS’te tanımlı olandan farklı olduğu için, o isimde gönderiyor. Ancak Postfix bu e-postayı gönderene bakıp DNS sorgulaması yaparaktan kontrol edince, e-postanın geçmemesine karar veriyor. Neyde, DNS kayıtlarını düzelterek bu hatayı giderdik.

Ubuntu’da varsayıan olarak gelen sendmail’İ ayarlayamayınca, daha önceden olumlu tecrübesi olan Exim’e geçmeye karar verdim. Exim’i depodan kurmak isteyince, sendmail ve saz arkadaşlarını otomatik kaldırdı, bu da güzel oldu. Ancak Exim kurulumu bitince, yapılandırma aracının başlamasını bekledim, çıkmadı. Birkaç deneme yaptıktan sonra, yapılandırma aracı için ilgili komutu buldum. Şu şekilde başlatmak gerekiyor:  dpkg-reconfigure exim4-config  Bunu taptıktan sonra, SMTP vb. ayarları teker teker soruyor, sonra hemen e-posta göndermeye baişlıyor.

PHP’den e-posta göndermeyi beceremeyince, konsoldan PHP ile testler yaptım. Bunu da en son, Exim’e geçtikten sonra çalıştırabildim. /etc/php5/apache/php.ini  ve  /etc/php5/cli/php.ini  dosyalarında, sendmail_path  satırı şöyle düzenlenmeli: sendmail_path = /usr/sbin/sendmail -t -i

Ekran görüntüsü:

wordpress

1 yorum

  1. Veysel

    Oldukça şık bir tasarım ve düzenleme olmuş, ellerinize sağlık. bu kadar detaylı anlatmış olmanızda ayrıca güzei ve yeni fikirler ve bilgiler öğretici olmuş, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 35 access attempts in the last 7 days.