«

»

May 12 2013

HP sunucuda disk arızasını e-posta ile haber verme betiği

Sunucularda disk arızası olduğunda RAID kullanıldığı için sorun olmuyor. Ancak RAID 5 kullanılıyorsa ve bir disk arızalı iken diğer bir disk daha arıza olduğunda o zaman ciddi sıkıntı var işte. RAID kaç kullanırsak kullanalım, eninde sonunda “n tane disk arızası riski” her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle fiziksel disk arızalarını sunucu üzerindeki “amber led” haricinde de algılayıp haber verebilecek bir sistem kullanılması işe yarayacaktır.

Farklı firmaların sunucularında bu tarz sistemler bulunmakta aslında. Sunucu kapalıyken dahi uzaktan bağlanıp donanım durumlarını görebileceğiniz ve hatta bazı değişiklikler (uzaktan CD mount etme gibi) yapabileceğiniz bu sistemlerin kimisi ücretli kimisi e ücretsiz. Hatta tüm sunuculardaki donanım problemlerini ve alarmları kontrol eden, arıza durumunda e-posta veya SNMP ile haber veren sistemler de mevcut. HP’nin bu amaçla ürettiği yazılımın adı, “HP Systems Insight Manager” şeklinde. HP bu yazılımı ücretsiz veriyor ancak bunun çalışması için de bayaa sağlam donanım gerektiriyor.

Bu yazının amacı; herhangi bir ajanlı sisteme gerek kalmadan, doğrudan Linux içerisinden diskin durumunu günlük kontrol eden ve problem durumunda e-posta gönderen bir betiğin verilmesidir. Aşağıda betiğin tamamını bulabilirsiniz. Açıklamaları da betik içinde yazdığımdan, sanırım anlaşılacaktır.

Betiğin günlük çalışması için tabii ki cron’a eklemeyi unutmuyoruz :)

Bu arada ne kadar kötü bash programcısı olduğumu söylemenize gerek yok, gavurun yazdığı müthiş kodları gördükçe anlıyorum seviyemi :(

hpacucli programının Debian üzerinde kurulum dokümanı için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz:
http://web.bilecik.edu.tr/murat-ozalp/2013/05/31/hp-sunucuda-debian-ile-calismak/

1 ping

  1. Anonim

    eline sağlık hocam

  2. melisam

    Hocam çok teşekkürler sorunu hallettim.

  1. HP sunucu için 64 bit Debian 6′da raid utility - Murat Özalp

    […] HP sunucuda disk arızasını e-posta ile haber verme betiği […]

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 67 access attempts in the last 7 days.