«

»

Şub 11 2011

Proxmox backup ve restore

vzlist -a: Mevcut sanal makineleri listeler
vzdump 106: 106 numaralı sanal makineyi /var/lib/vz/dump klasörüne dump et
vzrestore vzdump-openvz-106-2011_02_12-00_51_59.tar 500: Önceden dump edilmiş olan tar dosyasını 500 numaralı makine olarak restore eder.

Restore ettikten sonra; makinenin adını, IP adresini vesaire değiştirmek için, /etc/vz/conf/103.conf dosyasını düzenle.

Detay:

 • http://wiki.openvz.org/Backup_of_a_running_container_with_vzdump
 • http://pve.proxmox.com/wiki/Backup_-_Restore_-_Live_Migration

Yorumu formunu geç

 1. Umit Yavuz

  Merhaba hocam, Şirkette sanallaştırmaya gitmek istiyoruz. Bu doğrultuda bütçemiz dahilinde makinalar dışındaki sanallaştırma yazılımı ve backup için maliyetler inanılmaz yüksek ve bu sanallaştırmanın önünde bir engel olarak duruyordu. Sonra proxmox ile tanıştım kurdum 3 adet node ile cluster kurdum fence 'i tüm node lar üzerinde aktif ettim ve örnek bir server2008 makina kurarak bu makinayı HA ile aktif ettim. Bağlı olduğu node'u kapattığımda sanal makina otomatik olarak diğer node üzerinde açılıyor. Buraya kadar bir sorun yok. Aklıma takılan tape backup işlemi ve makinanın birden elektriği kesildiğinde üzerinde aktif olan makina diğer node üzerinde açılmıyor. Ancak web console üzerinden shutdown yaptığımda üzerindeki sanal makine diğer node üzerinde açılıyor. Engin bilgilerinizden bir nebze olsa bizimle paylaşırsanız veya elinizde kendi yaptığınız projelerde dip notlar varsa çok makbule geçer. Şimdiden çok teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

  1. Murat Özalp

   Hocam İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Ama kusura bakmayın, bizim Proxmox tecrübesi tek node ile sınırlı kaldı. İkinciyi dahil edemedik halen çiftliğe. Bu nedenle yorum yapamayacağım. Çok anladığım bir iş te değil zaten sanallaştırma. Anca ihtiyacımız olduğu kadar müdahil oluyoruz.

 2. Umit Yavuz

  Öncelikle Günaydın, Cevabınız için teşekkür ederim. Sizin proxmox üzerinde yaşadığınız sorunlar var mı? Ben windows ve linux sunucu sanallaştırma yapacağım için mevcut sistemlerinde kullananların gözlemlerini öğrenmek varsa yaşadıkları sorunları bilmek isterim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.   Teşekkürler.

  1. Murat Özalp

   Hmm Web client tarafında SUN’ın Java’sı haricindeki JRE’lerle sorun çıkarıyor OpenVZ modunda çok başarılı çalışıyor ama tabii ki güncel template bulamayabiliyorsunuz Sanal bir bilgisayarı yeniden başlat dediğimde sanal bilgisayarın kapanıp açılmadığı olmuştu bir kaç kere. Windows 2012 Server kurulacaksa, ana fiziksel makinanın BIOS’unda işlemci ayarlarında bişeyin (hatırlaymadım) etkinleştirilmesi gerekiyor. Bu Proxmox ile alakalı değil sanırım, genel sanallaştırma sorunu. Üsttekiler haricinde tecrübemiz çerçevesinde bir sorun yaşamadık. Özellikle yedeklemesi, NFS üzerinden storage kullanımı gibi konular çok pratik olmuş. Beğendiğim ve takdir ettiğim bir platform.  

 3. Umit Yavuz

  İlginiz, alakanız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.  

  1. Murat Özalp

   Ben de ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum. İş hayatınızda başarılar dilerim.  

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 35 access attempts in the last 7 days.