«

»

Oca 13 2016

Linuxta CBKSoft Envision platformunda e-imza çalıştırma

acs_beyaz AkisA

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ EKLEME (15.08.2016)

Ubuntu 16.04’te e-imzayı çalıştıramamıştım çünkü openjdk paketinden icedtea plugin’i çıkarılmıştı. openjdk 8 ile çalıştırınca, hangi bileşenlerle çalıştığını şurada yazdım:

Ubuntu 16.04, Firefox, CBKSoft Envision, ACS 38T USB okuyucu, AKİS kart


Linux’ta envision yazılımında, e-imza ile önceden uğraşıp çalıştıramamıştım. Pardus Kurumsal’da çalıştığını gördükten sonra, yeniden uğraştım, oldu gibi. Kendi bilgisayarımda yine çalıştıramadım ama temiz kurulmuş 0 kilometre 64 bit Ubuntu 15.10’da ve Ubuntu Mate 15.10’da çalıştı. İşlem adımları şöyle:

 1. openjdk-7-jdk paketini yükle. Başka java kalmasın.
 2. icedtea-netx, icedtea-7-plugin paketlerini yükle. Bunlar; Firefox ve Opera tarayıcılarında JVM çalıştırılması için kullanılacak. Paketler yüklenince; Firefox ve Opera içidne adres satırına about:plugins yazarak, Java desteğinin gelip gelmediğini görebilirsin.
 3. AKİS için gerekli olan bağımlılıkları yükle: sudo apt-get install libccid libpcsclite-dev pcscd
 4. Buradan Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) için sürücüyü indirin. WEB’teki sürücüler sıkıntı yapıyor. WEB’te aradığımızda akis1.5.deb ve akis1.6.deb şeklinde sürücüler buluyoruz, ama hiçbiri işe yaramıyor. Pardus kurumsal içerisinde ise akis_1.6+update1_amd64.deb isimli sürüm geliyor. Pardus’a özel olarak yapılmış ama Ubuntu’da da çalışıyor.
 5. Konsolda akia komutunu çalıştır. Paket gerekliliklerini kontrol edecek. Kontrolden geçenlere (.) koyuyor. Eğer gereklilikler tamamsa, grafik arayüzde AKİS Java uygulamasını göreceksiniz. Biraz kurcalayıp, sorun çıkarıp çıkarmadığına bakın.

Olmadıysa; önce ilgililere sövün, sonra tırmalamaya devam. Daha kesin sağlam bir yol bulursam, onu da yazarım inşallah.

2 ping

 1. Anonim

  Hocam eline sağlık, bende ubuntu 15.10 desktop var imzalama başarılı oldu.

 2. A.Ramazan BENEK

  Pardus’ta her şey tamam, e-devlette, kamu-sm’de ve akia komutuyla bilgisayarda e-imza çalışıyor ama ebysde çakılıyor, 64 bit sürücülerinizin kurulu olduğundan emin olun diye hata veriyor. Bence geliştirici firmanın buna el atması gerek.

 1. Ubuntu’da e-imza kurulumu – A.Ramazan Benek

  […] 64 Bit Ubuntu Linux ile e-imza çalıştırma – Murat Özalp […]

 2. Ubuntu 16.04, Firefox, CBKSoft Envision, ACS 38T USB okuyucu, AKİS kart - Murat Özalp

  […] tarif yazmayacağım. Konu hakkında daha önce yazdığım yazıyı şuradan okuyabilirsiniz: Linuxta CBKSoft Envision platformunda e-imza çalıştırma Önceki yazıdaki mantık aynı, sadece gerekli bileşenlerin yüklenmesi gereken sürümleri […]

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 17 access attempts in the last 7 days.