«

»

Eki 23 2013

BT meslekleri ve yeterlilik belgelendirmesi

BT-calisanlariÇizgi Elektronik‘in sahibi Niyazi Saral tarafından organize edilen bilişim alanında yeterlilikler, bunların derecelendirilmesi ve sertifikalandırılması konusunda bir araştırma yapılmıştı geçenlerde. Araştırma sonuçlarını buradan indirebilirsiniz. Birazcık uzun bir belge ancak BT süreçlerinde işgücü ihtiyacının ne boyutlarda olduğunun görülmesi açısından oldukça önemli. Vakit bulabilirseniz, incelemenizi tavsiye ederim.

Bununla alakalı bir başka konu da; artık ülkemizde de Cisco, Microsoft vb. firmalar tarafından verilen sertifikalara benzer bir yeterlilik belgelendirme çalışması başlamış. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen kuruluşlar, MYK belgesinin verilmesi konusunda sınav yapabiliyor, belge verebiliyor. Türkiye Bilişim Sektörü Derneği, MYK tarafından bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlardan birisi. Buradan derneğin sınav ve belgelendirme merkezi sayfasına ulaşabilirsiniz. Şu anda verilmekte olan sertifikaların açıklamalarına buradan erişebilirsiniz. MYK belgesine sahip olan kişilerin işyeri açabilmesi ve ortaöğrenim kurumlarında öğretmenlik yapabilmesinin önü de açılmış. Fatih projesinde çalışacak kişilerde de MYK belgesi olması zorunlu hale getirilmiş. Detaylar burada.

Bizi ilgilendiren kısmı ne?” derseniz:

 1. BT konusunda çalışacak olan eşe dosta haber vermekte fayda var. İlgili belgelendirmeye bugün sahip olanlar bir adım öne çıkmış olacaklar.

 2. Araştırma ve belgelendirme konularında önemli bir durum daha var. BT konusunda meslekler yeniden tanımlanıyor. Eskiden BT alanında birkaç tane meslek (yazılımcı, donanımcı, networkçü, vb.) vardı. Şimdi ise onlarca yeni meslek tanımlanmakta. BT alanında kariyer yapmayı ve uzmanlaşmayı düşünen kişilerin bu yeni çalışmaları mutlaka değerlendirmesi lazım.

 3. Sel geliyor. Durduğu yerde duranların kaybetme ihtimali var. Gelen sudan önce koşmaya başlayanlar veya yükseğe çıkıp ta etrafı iyi görebilenler, avantajlı olabilir. Yeni BT mesleklerini öngörmek, incelemek, geleceği planlamak isteyenler için önemli.

 1. ahmet sahin

  hocam öncelikle değerli bilgiler için sagolun ama benim bir sorum olacak; burada eski meslekleri vurgulamışşınız ve sisin dediğiniz gibi de alan haddinde fazla bir şekilde arttı, peki hangi yeni alanın geleceği sizce daha parlak olacak, yani hangi alana doğru kendimizi geliştirmemizi tavsiye edersiniz…..

  1. Murat Özalp

   Bu sruya cevap vermek biraz zor. Tavsiye ile genelde olmuyor çünkü bu işler. İçinde heves ve azim olan kişiler, işini sevenler, daha ileri gitmek için yarını bekleyemeyenler ister istemez kopup gidiyor. “Yönetici iş versin de yapayım” diye bekleyenlerin zaten yeri belli… Ertık klasik donanımcılar, networkçüler, yazılımcılar, vb. gruplar “vasıfsız bt personeli” kategorisinde anılmaya başlayacaklar. Çünkü alyapısı olmadan işlere hızlıca girenler ve BT’ye başladığı yerde duranlar malesef “vasıfsız” olarak görülüyor. İllaki de tavsiye isteyenler için: İngilizcenizi her gün bir adım daha ileriye götürün. Birilerinin size iş vermesini beklemeyin, iş üretin. Mevcut işleri daha optimize etmek için kafa yorun. İngilizcenizi ilerletin. İlgilendiğiniz alanlarla ilgili e-posta listesi, video kanalları, blog'ları vb. mutlaka sürekli takip edin. Ekip çalışması konusunda bilgi ve tecrübe edinin. İngilizcenizi daha da ilerletin. Facebook vb. sosyal ağlarınızı kapatın. İmkanınız varsa, açık kaynak dünyasındaki projelerde yer alın. Ve son olarak; İngilizceniz çok iyi olsun.

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 6 access attempts in the last 7 days.