«

»

Mar 18 2013

Uluslararası Sertifikasyonlar İşe Yarıyor mu?

Sertifikasyonlar bence pek te faydalı değil. Artık tabiri caizse, ayağa düştü. Kursa giden, İnternet'te çıkmış soruları okuyup sınava giren hemen herkes başarılı oluyor.

Sertifikaların teknik ve idari anlamda birşeyler öğrettiği kesin. Ancak iş hayatında "bilgi" tek başına anlamlı değildir. Size sadece kapıyı açar. İçeride kalma süresi, "bilginin işe yaramasına" bağlıdır. İşe yaramayan bilgi, işveren için anlamlı değildir.

Peki bu sertifikalar gerçekten sorun çözme kabiliyeti veya proje yürütme becerisi kazandırıyor mu? Kazandırmadığının ispatı aşağıdaki resimde görülmektedir. Bu yazının yazıldığı sırada güncel olan ve aşağıda gösterilen e-postada "sorulan soru" ve "imzadaki sertifikalar", zıtlığın tavan yaptığı noktadır.

sertifikasyonlar

Adama sormuşlar: "Hiç hata yapmamayı nasıl başarıyorsun?"
Adam: "Tecrübe sayesinde"
Soranlar: "Tecrübeyi nasıl kazandın?"
Adam: "Hata yaparak"

Uzun lafın kısası;
Gerçekten başarılı olmak güven, özveri ve tecrübe ister :P

  1. Emrah Cengiz

    Kesinlikle katılıyorum ve eklemek istiyorum. Günümüzde bilgi o kadar tüketilir hale gelmiş durumda ki, artık bilginin ölçüsü olan sertifikasyon gibi yöntemler pratikte çözüm sağlamayacaktır. Bilginin yanına deneyim ve özveri de eklendi mi, başarı kendiliğinden gelecektir. Yazınızdaki, "tecrübe ve hata" ile ilgili diyalog da çok anlamlı.

  2. 27web

    aynen katılıyorum

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 6 access attempts in the last 7 days.