«

»

Kas 24 2012

Kütüğe Mantar Aşıladık

Bugün itibarıyla uzun zamandır aklımda olan projelerden birini daha denedik. İşe yarayıp yaramadığını anlamak uzun zaman alacak.

Ülkemizde istiridye mantarı, kavak mantarı, kayın mantarı adlarıyla anılan bir mantara takmış durumdayım birkaç senedir. Bilimsel adı: Pleurotus. Oldukça lezzetli ve yetiştirmesi de kolay olan bu mantar nedense çok yaygınlaşamadı. Toptan 5 liraya verirken üreticiler pazarde 10 liranın altına hiç düşmedi, genelde 12 liradan müşteri buluyor. İşin ilginci; yetiştirmesi bildiğimiz beyaz şapkalı kültür mantarından da dah akolay olabiliyor. O beyaz kültür mantarının 16 çeşit hastalığı olduğunu ve kavak mantarının ise bilinen hiçbir hastalığı olmadığını söylüyor uzmanlar.

Bu mantar, selüloz ile besleniyor. Bu nedenle toprağa veya torf gibi bir ortama ihtiyacı yok. Ancak selüloz içeren ortamlarda yetişebiliyor. Kavak, kayın, meşe ağaçları en sevdiği doğal ortamlardan. Evlerde çoğaltılması ve yetiştirmesi de çok kolay. En çok bilinen yetiştirme yöntemleri şöyle:

 • Kompost içerisinde. Kompost karışımları kaynatılarak pastörize edilmiş olan ağaç talaşı, saman, mısır koçanı gibi malzemelerden oluşabiliyor. Genelde poşetlere doldurulan bu malzemelere misel (mantarın tohumu gibi bişey) eklenerek yetiştiriliyor. Ticari olarak ta en çok bu yöntem tercih ediliyor. Hızlı ve bol ürün alınması sağlanabiliyor. Kompostun 2-3 ayda verimi iyice azaldığında değiştirilmesi gerekiyor.
 • Kütükte. Bu yöntem pek ticari değil. Ancak mantarın en lezzetli hali olduğunu söylüyor tecrübeliler. Mantarın doğal ortamda yetiştiği halinin birebir aynısı oluyor. Kavak, söğüt, kayın, akağaç tarzı ağaçlara mantar aşılaması yapılıyor. Ortalama 9-12 ay sonra ürün alınabiliyor. Ağaç kütüğü çürüyünceye kadar 3-5 sene ürün alınabiliyor. Kütüğe aşılama konusunda en çok tercih edilen iki yöntem var. Birincisi kapak kesme, diğeri de dübel çakma. Kapak kesme yönteminde enine kesilen kütüğün arasına misel atılıp yeniden kapatılıyor. Dübel çakma yönteminde ise, dübel şeklinde temin edilen miseller, matkapla delinen kütüğe çakılıyor.
 • Diğer ortamlarda. Tuvalet kağıdı, çay çöpü, kavhe telvesi, eski telefon rehber kitabı, karton kutu, gazete kağıdı, vb. ortamlarda da yetiştirilebiliyor. Mantarın ana besin kaynağının selüloz olduğunu söylemiştim :)

Biz de bugün itibarıyla 9 kütük aşıladık. Ceviz ağacı vardı en uygun, ona aşıladık. İnternette ceviz ağacı için pek güzel yorumlar yok ama bakalım hayırlısı… Hem kapak kesme hem de dübel çakma yaptık. Sonuç alırsam kısmetse, paylaşırım buradan fotoları ile. Aşağıda internetten toplama fotoları da var.

.

Ekleme (09.01.2013): Şu adresi de incelemenizi tavsiye ederim: http://www.agaclar.net/forum/mantar/26919.htm

Ekleme (24.01.2013): Çay çöpünde mantar denemesi başarılı oldu. Detaylar burada.

Ekleme (13.04.2013): Bizimbahce.net sitesinde konu ile ilgili güzel yazılar var. Örnek:
Ekleme (17.09.2014): Kütüklerden iki sefer mantar çıktı. Miseller ölmedi ama yayılamadı da. Kütüklerin altına karton koli koymuştum bir ara, bundan sonra da mantar çıktı. Kartondan selülozu kolay alınca coştu garibanlar :) Özetle: Cevize aşılanmaması gerektiğini öğrenmiş olduk. 1,5 sene geçmesine rağmen malesef mantar çıkmadı denilebilir. Attım kütükleri doğaya, çıkacaksa başkalarına yarasın :)

2 ping

Yorumu formunu geç

 1. soylummt

  arkadaşım ellerine sağlık güzel olmuş teşekkür ederim. bu mantarların yetişmesi için güneş gölge rutubet ayarları nedir bunlarıda eklerseniz alaa olacak çok çok güzel bir hobi ve para kazanmak için iyi yol . ben elektronikle uğraşıyorum emekliyim köyümüzde   güzel taş mağaralar var sıcak soğuk  bu mantar işi oralarda iyi olurmu bilmem .yazın  kavak  söğüt ceviz mantarları dogal olur amma  ekince nasıl olur bilmem denemek lazım .

  1. Murat Özalp

   Teşekkür ederim ilginiz için. Pleurotus mantarından bahsediyoruz. Ama bu ailede birkaç farklı mantar var. En yaygın olanları "Pleurotus sajor-caju" ve "Pleurotus ostreatus" cinsi olanlar. Türüne göre 10-25 santigrat derece aralığında hasat sıcaklığı oluyormuş. Işık açısından da kuluçka döneminde karanlık istiyor, sonra aydınlık istiyor. Nem ve sıcaklık haricinde, başka bir bakımı yok. Ha bir de çok havasız ortam istemiyor. Hava akışını seviyor bu mantar… Ben de hiç anlamıyorum aslında. İnternet'ten okuyup deniyorum, bir sonuca ulaşırsam burada paylaşıyorum. Benim tavsiyem; merakınız varsa, önce hobi amaçlı bir ekim yapıp deneyin. Hem komposta hem de kütüğe deneyebilirsiniz. Ben evde tuvalet kağıdına ve hatta çay çöpüne bile ekim yaptım.

 2. yeni fikirler

  Bu ilk kez mi uygulanıyor?

  1. Murat Özalp

   Hayır. Özellikle yurtdışında çok yaygın. Resimler için internet’te “oyster mushroom on logs” şeklinde aratabilirsiniz.

 3. hüseyin kara

  merhaba lar bende bu işi yapmak istiyorm kütükte mantar yardımcı olurmusunuz.  

  1. Murat Özalp

   Mantar hakkında bidiğim ve denediğim hemen herşeyi yazdım bloğuma. “Mantar” diye aratırsanız, bulursunuz. Daha fazlasını bilmediğim için daha fazla yardımcı olamayacağım. Ticari olarak üretmeyi düşünüyorsanız, danışmanlık yaparak tesis kuran firmalar varmış. İnternet’te arayıp bulabilirsiniz.

 4. Van haber

  Gerçekten Çok İlginç Bir Yöntemmiş İlk kez karşılaştım Bu Şekilde Bir çalışmayla hocam… Bayada Vakit Geçmiş Akibeti Ne Oldu Acaba Çalışmanın Merak Ettim. Cevabınızı Bekliyorum.

  1. Murat Özalp

   Bir buçuk sene oldu aşılayalı, 2 sefer hasat yaptım. İkisi de 150-200 gram kadardı :) Çoooook yavaş ilerliyor. Belki de ortam şartlarını beğenmemiştir.

 5. sedat

  Bu mantarin tohumlarini (spor)nereden elde edebilirim

  1. Murat Özalp

   internette “istiridye mantar miseli” diye aratabilirsiniz. Tahıl veya dübel şeklinde temin edebilirsiniz.

 6. Bulent

  Çok faydalı bir yazı, teşekkürler,

 7. Cengiz

  Yazdıklarınızdan dört yıl sonra bile yararlanıyorum. Fikirlerinize teşekkürler.

 8. celal avcı

  merhaba, ben bu mantarın tohumunu nereden temin edebilirim.

 9. celal avcı

  Merhaba, Ben bu mantarların tohumunu almak istiyorum. Nereden bulabilirim.

 1. Çay Çöpünde İstiridye Mantarı - Murat Özalp

  […] mantar denememiz olan "kütükte mantar" için, buraya tıklayabilirsiniz. Eğlence, Etkinlik, Hayat çay çöpü, çay çöpünde mantar, evde […]

 2. Kütükte İstiridye Mantarı | Bizim Bahçe

  […] mantarı yetiştiriciliğine güzel bir örnek olabilecek bir de web sayfası önermek istiyorum. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya […]

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 17 access attempts in the last 7 days.