«

»

Eki 11 2012

Google Chrome tarayıcı tehlikesi

Google Chrome'da adres satırına yazılan herşey önce Google'a gönderiliyor. Geçenlerde derste Wireshark örneği anlatırken tesadüfen farkettim. İlk paketin DNS sorgusu olduğunu gösterecekken bir de baktım, Google'a benim yazdığım adres gönderilmiş. İnanmayanlar deneyebilir. Wireshark'ı açıp başlayın dinlemeye.

Oysaki, aranacak birşey yazmadığım belliydi aslında. www.bilecik.edu.tr yazmıştım sanırım. Bunun URL olduğu ayan beyan ortada. Google'a göndermeye gerek yok. Ama gönderiyor. Her yazdığımız adres, önce Google'a gidiyor.

Bu özelliğin kapatılabildiğini iddia edenler var. Bilgisayarımda Chrome yüklü olmadığı için bakamadm. Google'da aradığımda ise, "null" içerikli bir arama motoru ekleyip, bunu da varsayılan yaptıklarını gördüm bu özelliği kapatmak için.

İhtimaller:

 1. İstatistik tutuyorlar
 2. Saf müşteri memnuniyetini artırmak için önce arama motoruna soruyorlar (belki yanlış yazmıştır adresi diye)
 3. Logluyorlar/fişliyorlar. Bununla ilgili ihtimaller:
  1. Reklam gönderecekler
  2. CIA ve FBI ile paylaşacaklar
  3. Reklam gönderecekler
  4. MIT ile paylaşacaklar
  5. Reklam gönderecekler
  6. Tepemize bomba atmak için veri toplayacaklar
  7. Reklam gönderecekler

 1. Ebubekir

  Denemelerimde aynı sonucu alıyorum, null içerikli arama motoru eklemek işi çözmüyor sanırım ben bir fark göremedim hocam.

  1. Murat Özalp

   Ben de pek işin üzerine düşmedim. Linux kullandığımdan, Chrome’un Linux performansını beğenmedim. Tarayıcıların en son Linux sürümü çıkıyor zaten. FF’a devam :)

 2. motor oyunları

  bence de bu chrome biraz sıkıntılı. çok iyi farketmişsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 170 access attempts in the last 7 days.