«

»

Ağu 15 2011

Kitap yorumu: Baraka (The Shack)

Kitabın adı: Baraka "Trajedinin Sonsuzlukta Buluştuğu Yer"
Orijinal adı: The Shack
Yazar: William P. Young
Yayınevi: Profil Yayıncılık

Hristiyan olduğu halde, inanç noktasında zayıf olanlara yazılmış bir kitap. Tanrı ile görüşen Mack'in sohbeti sırasında; bütün Hristiyanların kafasında büyük veya küçük şekilde olan soruların cevabı verilmeye çalışılmış.

Tanrı'nın -imkanı olduğu halde- kötülüklere neden izin verdiği, teslis inancında anlaşılmayan noktalar, tanrı'nın İsa'nın bedeninde nasıl ve neden insan olduğu, İsa'nın neden tüm insanlık için kendini feda ettiği, vb. sorulara cevaplar verilmeye çalışılıyor.

İlginç ve bana oldukça saçma gelen konular da var tabii. Mack'in 6 yaşındaki kızını kaçırıp öldüren seri katili tanrı affediyor, diğer tüm insanları affettiği gibi… Hatta, tanrı tüm “çocuklarını” baştan peşin peşin affetmiş. O derece sevgi doluymuş tanrı. Bir insan nasıl çocuklarında ayrım yapamazsa, tanrı da çocuklarını birbirinden ayıramazmış. Bu kitabı okuduktan sonra, dini açıdan, seri katil olmak için hiçbir engel kalmıyor insanın önünde.

Diğer taraftan, ilk günahı da İsa çekmiş zaten. Hem de tüm insanlığın yerine çekmiş. 10 emir de o zamana kadar yaşayanlar (Yahudiler) için geçerliymiş. Buna uymakla yükümlü olan son insan, İsa imiş. İsa, hepimizin yerine 10 emre uyduğu için, artık daha da kimsenin dini açıdan yükümlülüğü kalmamış. Zaten bu nedenle, İncil'de de artık insanların uyması gereken kurallarla ilgili bilgi yokmuş, kural kalmadığı için.

Bir de karakterlerin yaşamları var, çetrefilli. Babasından dayak yediği için çocukluğu piç olmuş bir aile babası, 6 yaşındaki kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tutan ablası, çocuklarının sorunları ile boğuşan ebeveynler, vs…

Son 70 sayfasında dayanamadım, atlaya-zıplaya gidip sonunu okudum. O derece yani…

Hepsiburada'da bir alışverişim sırasında, bu kitabı 6 liraya alırsam, kargo bedeli almayacağını söylediği için aldım. Kitapyurdu'nda da 4 lira satış fiyatı. Liste fiyatı ise, 17 lira. Türkiye'de ya kasıtlı olarak misyonerlik babında gazlanıyor bu kitap veya kimse almadığı için bedava veriliyor böyle.

Yorumu formunu geç

 1. Aras

  Bu bilgilendirici yorum için çok teşekkürler. Yararlı olmuş.

 2. Erbaşaran

  Arkadaşın dediği gibi çok teşekkürler. Yararlı olmaması mümkün değil :)

 3. Salome

  Bir arkdaşımda görüp okumuştum. ingilizcede daha açıklayıcı olmuş! bir solukt bitti o derece sürükleyici. Tanrı üzerine düşünmeyi sevenler bu kitabı anlayacak. yorumun kısmen taraflı olsa da açıklamanı beğendim özalp

  1. Murat Özalp

   Teşekkür ederim yorum için :) "Taraflı" sözcüğüne takıldım gerçi biraz. Yorum bu, adı üstünde. Şahsi yorumlarımı yazdım zati. Taraflı olsun diye yazdıydım.

 4. mehmet

  Bir kitap ancak bu kadar yüzeysel bir şekilde yorumlanabilir. Sizin inancınıza ters birçok şey olabilir sonuçta hristiyan bir adamın başından geçiyor. Gerek betimlemeler olsun, gerekse de hissettirdiği duygular olsun kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. 4 liraya satılıyor olması ise yayıncının kararıdır. Belki zararını hristiyan örgütler karşılıyordur. O konuda size katılıyorum.

  1. Murat Özalp

   Yorumumun "yüzeysel" olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Hatta, – hodri meydan ;) – size göre "yüzeysel olmayan" bir kitap yorumunuz varsa, okumak isterim. Kitapta betimlemeler ve duygular iyi olabilir. Bunu da (muhtemelen duygusuz veya az duygulu birisi olduğum için) ben kaçırmışımdır. Kurgu bariz kötü ama. Dînî (ve hatta tarihi) bir öykü yazmanın en büyük sıkıntısı da bu zaten. Her dinin kendi içinde (en azından, görünürde) çelişkiler ve sorunlar olabilir. Dine inananlar, inanmışlıktan dolayı bunları kabullenir, görmez, yadsımaz. Bu kadar çetrefilli bir konuda birşeyler karalamak ta oldukça zordur bu nedenle. Mantığın kabullenmekte ve hatta anlamakta zorlandığı; teslis, kader, tanrı, varlık amacı, vb. konuları mantığın anlaması için yazmaya çalışmakta mantık aramamak lazım zaten :) Gerçekten de bu kitapta yazdığı gibi inanan gerçek Hristiyan varsa, sohbet etmek isterim açıkçası. Samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 5. Serdar

  Merak ettim şimdi, eğer gözüme çarparsa bu kitap raflarda alabilirim. 

 6. portable indir

  Çok teşekkür ederim.

 7. Mehmet

  Gerçekten yüzeysel falan olduğuna ben de katılmıyorum saçmalamayın arkadaşlar gayet iyi anlatılmış.

 8. Recep Üstündağ

  Hocam engin bilgilerinizi bizle paylaştığınız için teşekkür ederiz..

 9. hd dizi

  Hocam çok teşekkür ederim. Elinize sağlık :)

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 61 access attempts in the last 7 days.