Pardus 2013’te dosya/dizin paylaşımı yapmak

Ubuntu’da Linux antrenmanından sonra Pardus’a geri döndüm, böyle daha iyi oldu sanki? Neyse, geçen cuma günü ofisteki HP Officejet Pro X576dw yazıcının tarayıcısına bilgisayarımı tanıtma ihtiyacı duydum. Tarayıcıda taradığım belgeleri, belirlediğim ve paylaşıma açtığım bir dizine ağ üzerinden kaydetmek istiyordum. Bunun için yeni dizin oluşturdum ama Windows’taki gibi sağ tık ile paylaşım ayarı yoktu. İlginçtir, internetteki makalelerin çoğunda da sağ tık yapınca paylaşım ayarı yapılabildiğine dair görseller vardı. Sonuçta yapamadım.

Geçen zaman içinde şunu anladım: Pardus’un en büyük iki eksiği şu(bence):

  • Dokümantasyon/bilgi eksikliği
  • Sürümler arası tutarsızlık

Yine de biraz alışınca Pardus’u bırakamayacakmışsınız gibi geliyor 🙂 İlk başta zorlandım ama Ubuntu’dan sonra daha kolay geldi kullanımı. İnşallah daha da işlevsel ve tutarlı hale gelir. Örneğin Pardus’u yükledikten sonra KAMUSM e-imza tanıtmak için cebelleşmemek, e-imza dongle’ını takınca sistemin direkt tanıması gerekir bence(Pardus 17’den sonra bu sorun ortadan kalktı, 27.04.2018).

Gelelim dosya paylaşımına.. Pardus’da dosya paylaşımı için Samba‘ya ihtiyacınız var ve bu Pardus’la birlikte otomatik geliyor zaten. Eğer Pardus’unuzda samba yoksa sudo apt-get install samba komutu ile konsolda kurabilirsiniz.

Şimdi Samba’yı yapılandırmamız gerekiyor. Bunun için de yine konsola sudo pico /etc/samba/smb.conf komutu ile konfigürasyon dosyasını açın. Karşınıza uzunca bir metin çıkacak, o metnin en alt satırına aşağıdaki şablonu kullanarak paylaşım bilgilerini ekleyebilirsiniz:

[Paylaşım Adı]
comment = Paylaştığınız dizin veya dosya için açıklama yazabilirsiniz.
path = Paylaşmak istediğiniz dosya veya dizinin yolu.
browseable = yes
readonly = no
guest ok = yes
guest only = no

Burada bazı bilgileri vermek yararlı olacak:
Paylaşım adı: Herhangi bir isim verebilirsiniz. Ben tarama amaçlı kullanacağım için tarama yazdım.
browseable: “yes” yazarsanız, paylaşmak istediğiniz dosya veya dizinin ağ aramasında ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.
readonly: “yes” yazarsanız, paylaşmak istediğiniz dosya veya dizin üzerinde değişiklik yapılmasını ve dosyanın silinmesini engelleyebilirsiniz.
guest ok: “yes” yazarsanız, paylaşmak istediğiniz dosya veya dizin kullanıcı adı ve şifre sorulmadan paylaşılacaktır.
guest only: “yes” yazarsanız, paylaşmak istediğiniz dosya veya dizine sadece misafir girişlerine imkan tanınacaktır.
“Yes” yerine “no” yazarsanız, açıklamadaki ifadelerin tam tersini uygulamış olacaksınız.

Konsolda gerekli parametreleri ayarladıktan sonra CTRL + X ile dosyayı kaydederek çıkış yapın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra dosyanız/dizininiz paylaşılmış olacaktır.

Bu arada, paylaşacağınız dizini ortak bir havuz gibi kullanmak ve başka kullanıcıların da veri yazabilmesini istiyorsanız okuma yazma yetkisini vermeniz gerekiyor. Bunu da konsolda sudo chmod 776 /<paylaşılan dosya/dizin yolu> komutuyla yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kaynak: Çalıcı C. (2013), Eski Bir Bilgisayar Bir Dosya Paylaşım Sunucusuna Nasıl Çevrilir? sudo Ubuntu Türkiye dergisi, 34, 11.

Pardus 2013’te dosya/dizin paylaşımı yapmak” üzerine 6 düşünce

  1. Güzel bir anlatım olmuş. Kelime fazlalığından kaçınıldığı göze çarpıyor. Başarılarının devamını dilerim. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

*