Pardus 2013’te LibreOffice kurulumu

Bildiğiniz üzere LibreOffice’in eski bir sürümü(yanlış hatırlamıyorsam 4 küsur) Pardus’ta kurulu olarak geliyor ama şu anda 5.2.0 kararlı sürüme çıkmış durumda. Hal böyleyken LibreOffice’i eski sürümde kullanmak birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu yazıda LibreOffice’i nasıl kuracağımızı/güncelleyeceğimizi anlatmak istiyorum.

LibreOffice Download sayfasından, .deb paketini indirmeniz gerekiyor. Bende 5.0.4 yüklüydü. Son kararlı sürüm 5.2.0 olduğu için bu yazıyı da ona göre anlatacağım, diğer sürümler için değişen bir şey yok, aynı şekilde indirip kurabilirsiniz diğer sürümleri de.

  • Öncelikle mevcut LibreOffice’i, Synaptics paket yöneticisi aracılığıyla komple kaldırmalıyız. Bunun için paket yöneticisinde libreoffice yazıp işaretli olan bileşenleri sağ tıklayıp “Kaldırma için işaretle” diyerek değişiklikleri uyguluyoruz.
  • Ardından .deb paketlerimizi indirelim. Neden paket değil de paketler dedim? Çünkü LibreOffice varsayılan olarak İngilizce yükleniyor. Türkçe dil paketi için de bir .deb paketi nidirip kuracağız.
  • Download menüsünden “LibreOffice Fresh” sayfasına gidiyoruz. Main Installer başlığı altında LibreOffice’in son sürümü olan 5.2.0’ın .deb paketini indiriyoruz: LibreOffice 5.2.0 for Linux x64 (deb) ve masaüstüne çıkartıyoruz.
  • Onun hemen altında bir de bu sürüm için geçerli olan Get LibreOffice interface translated in Türkçe başlığı altındaki dil paketini indiriyoruz ve masaüstüne çıkartıyoruz: LibreOffice 5.2.0 for Linux x64 (deb) Language Pack Turkish
  • Masaüstüne çıkardığımız LibreOffice kurulum klasörünün içinde DEBS klasörü var. Onun da içine girip F4‘e basıyoruz. sudo dpkg -i *.deb komutuyla tüm .deb paketlerini kuruyoruz. Aynı işlemi dil paketini yüklemek için de yapıyoruz ve bitiriyoruz.

Tebrikler! LibreOffice’iniz Türkçe dil paketiyle birlikte hazır.

Pardus 2013’te LibreOffice kurulumu” üzerine 6 düşünce

  1. çok teşekkür ederiz makaleniz yararlı ve etkili olmuş umarım sorun yaşayan kullanıcılarımıza katkısı bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

*