Pardus 2013’te Sistem Saati Sorunu

Bilgisayarınızda hem Windows hem de Pardus işletim sistemi kullanırken sistem saatlerinde 2 saatlik ilerleme veya gerileme yaşıyorsanız, Pardus’ta aşağıdaki ayarı yapmanız gerekiyor:

Konsol ekranında sudo nano /etc/adjtime yazıp enter tuşuna basın. UTC yazan kısmı LOCAL olarak değiştirin ve CTRL + X tuş kombinasyonu ile yaptığınız değişikliği kaydederek çıkış yapın.

Pardus 2013’te Sistem Saati Sorunu” üzerine 11 düşünce

  1. Hocam ben hem windows 10 hemde pardus ikisini bir kullanıyorum pardusta sistem saatine hiç dikkat etmemiştim evet birisinde 02 00 ken diğerinde 04 00 görünüyor, yukardaki işlemi yapınca siyah ekran çıkıyor ve reset atıyor. Sistemi tekrar yükledim fakat yine aynı sorun.

    • Merhaba Hasan Bey, ben Windows 7 Professional ile birlikte Pardus Kurumsal 5 kullanıyorum.Açıkçası Linux dağıtımlarında yeni sayılırım. Pardus konsol ekranında yukarıdaki komutları uygulayınca herhangi bir sorun yaşamadım. Yaşadığınız soruna dair bir çözüme ulaşırsam burada paylaşırım. Sizin de bulmanız durumunda paylaşırsanız sevinirim.

  2. Bilgisayar hocam’a danıştım sistem’de çakışma olduğundan dolayı böyle bir sorun varmış nasıl bir çakışma onuda pek çözemedim ama format atıp tekrar yüklemem gerekiyormuş. Bende diğer laptop’uma kurdum onda xp vardı gayet iyi her hangi bir sorun yok gerçi bundada herhangi bir sorun yok.Yani ben çözemedim siz çözerseniz yardımınızı beklerim..

  3. Hocam, bilgisayarımı her açtığımda saat değişimi oluyor ve internetten güncellemek zorunda kalıyorum.Bugun arkadaşlarıma söyleyince bios pilinin bitmiş olabileceğini söylüyorlar.Laptop daha 3 aylık.Bu kadar kısa sürede bios pilinin bitmesi sizce normal mi?Yoksa laptopumda teknik bir arıza olabilir mi?Henüz teknik servise götürmedim.

  4. Bende de aynı sorun vardı. Yazınızdakileri uygulayarak sorunu çözebildim. Hasan Beyin bu durumunu etkileyecek başka değişkenler var sanırım.

  5. Merhaba hocam tarif ettiğiniz sıra ile işlemleri uyguladım fakat siyah ekran sorunu oluştu.Bunu nasıl düzelte bilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

*