Staj Evrakları Teslimi

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere bölümümüzün staj işlemleri ile ben ilgilenmekteyim. Teslim edeceğiniz belgeler ile ilgili ayrıntılı açıklamaları kapıma astım. Burada olan arkadaşlar gelip inceleyebilir ve burada olmayan arkadaşları da bilgilendirebilirler.

İyi çalışmalar!

Posted in Genel | 5 Comments

KİMYASAL REAKSİYON MÜHENDİSLİĞİ PROJE GRUPLARI

Kimyasal Reaksiyon Mühendisliği dersi için proje gruplarını en fazla 3 kişi olacak şekilde oluşturarak kapımdaki listeye yazabilirsiniz.

Posted in Genel | Leave a comment

BAŞKA ÜNİVERSİTEDEN YAZ OKULUNA GİDEN ÖĞRENCİLER

Merhaba arkadaşlar,

Başka üniversitede yaz okulundan ders aldıysanız oradan o dersi hangi harf notu ile geçtiğinize dair mühürlü belge alarak Bölüm Sekreterliği’ne teslim etmeniz gerekmekte. Aksi halde geçip geçmediğinizden veya hangi harfle geçtiğinizden bölümün haberi olmaz. Dolayısıyla ders transkriptinizde FF olarak gözükmeye devam eder ve kayıt yenilemede sistem o dersi üzerinize otomatik olarak yükler. Böylelikle ders hem kredinizi doldurur, hem de aynı saatteki almak istediğiniz başka bir dersi alamazsınız. Belgeyi en kısa sürede bölüme teslim etmeniz yararınıza olacaktır.

Hoşçakalın.

Posted in Genel | Leave a comment

Diğer Üniversitelerde Yaz Okuluna Gidenler İçin Tek Ders Sınavı

Merhaba arkadaşlar,

Tek ders sınavının 5 Ağustos’ta olması sebebiyle diğer okullarda yaz okullarına giden arkadaşlar endişeli idi. Bu sorunun çözümü için sitemizde bir duyuru yayınlandı. Diğer üniversitelerde yaz okuluna giden arkadaşlardan yaz okulunda başarılı olduğunda tek dersi kalacak olanlar notların açıklanmasını takip eden 5 iş günü içerisinde dilek verirlerse 3 Eylül Salı günü tek ders sınavına girebilecekler. Duyuru linkini aşağıda veriyorum:

http://bilecik.edu.tr/Duyuru/DuyuruDetay.aspx?No=497

Posted in Genel | Leave a comment

STAJ RAPORUNU NASIL YAZACAĞIM?

Yapılacak işlemleri sunum şeklinde EMA_17_staj raporu nasıl yazılır da bulabilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla stajlarını bitiren veya son günlerinde olan arkadaşlar raporu nasıl yazacağı hakkında tereddüte düşüyor, sıkıntı yaşıyorlar. Öncelikle esas alacağınız kaynak bölümümüz web sitesinde yer alan STAJ KILAVUZU‘dur. Bu kılavuzda İşletme ve Laboratuvar stajları için ayrı ayrı bilgilendirmeler ve staj raporunun formatı hakkında bilgiler var. Yine de ben özellikle ilk defa rapor yazacak arkadaşların kaygılarını gidermek için aklınıza gelebilecek soruları buradan cevaplayacağım. Bu yazıyı rahat takip etmek için önce bölümümüz web sitesinden STAJ KILAVUZU’nu indirin.

1. Öncelikle staj raporu yazacaksınız arkadaşlar, bizim bölümümüzde staj defteri istenmiyor, STAJ RAPORU isteniyor.

2. Raporunuz belli bir formatta olmalı. STAJ KILAVUZU’nda Ek-5 Staj Raporu Yazım Formatı’nda yazım formatı, bastırırken cildinin nasıl olacağı ve CD’ye nasıl kaydetmeniz gerektiği açıkça belirtiliyor. Raporu bilgisayarda yazmanız gerekmektedir.

3. Raporun içeriğinde neler olmalı sorusuna gelince, bunun cevabı olarak da STAJ KILAVUZU’nda Madde 11’in altında İşletme ve Laboratuvar Stajlarının İçerikleri ayrı ayrı maddeler halinde sıralanmıştır. Raporunuza bu maddelerin her biri için bir başlık eklemeniz gerekmektedir.  Raporunuzda burada yazılanlar bulunmak zorundadır, bunların haricinde eklemek istediklerinizi de ekleyebilirsiniz. Ayrıca yazdığınız bölümleri resimlerle, analiz çıktıları vb. ile destekleyebilirsiniz. İnternette örnek staj raporları bulabilir, bunlardan fikir edinebilirsiniz.

4. Raporum kaç sayfa olmalı? Burada esas olan raporun sayfa sayısı değil, yukarıda belirtilenleri içerip içermediğidir. Sayfa sınırlaması yoktur.

5. Raporunuzu bilgisayarda yazdıktan sonra işletmenizdeki sorumlu mühendise mutlaka kontrol ettirin, eğer gizlilik ilkesini aşan bilgiler varsa sorumlu mühendis bu kısımları çıkartmanızı isteyebilir,bu yüzden mühendis onayladıktan sonra çıktısını almak sizin yararınıza olacaktır.

6. Çıktısını aldığınız raporun kapak sayfasını Ek-4.a formatında hazırladıktan sonra Ek-5’in 3. maddesi doğrultusunda beyaz karton kapağa bastırmanız gerekiyor. Ayrıca raporun ilk sayfasına Ek-4byi sizin ve işyerinin gerekli bilgi ve imzaları doldurulmuş olarak koymanız gerekiyor.

7. Çıktısı alınan raporun her sayfası sorumlu mühendise imzalatılmalıdır! Bu önemli, buna dikkat edin.

Bunların dışında sorunuz varsa bana mesaj atabilirsiniz.

Posted in Genel | 6 Comments

Merhabalar!

Herkese Merhaba,

Güncel bilgi ve duyuruları artık buradan paylaşacağım. Özellikle öğrencilerime duyrulur!

Peki blogumdan nelere ulaşabilir, neleri öğrenebilirsiniz?

1. İlgilendiğim resmi işlerle ilgili duyuruları (staj, yaz okulu vs.) buradan takip edebilir, böylece beni telefon ile aramak zorunda kalmazsınız.

2. Yazmakla yükümlü olduğunuz raporların içerik ve formatlarını öğrenebilir, yine beni aramazsınız.

3. Derslerle ilgili duyuru, ödev ve dökümanlara ulaşabilir, “derse gelmedim, ödevden haberim yoktu” diye bahane üretmezsiniz.

4. Bölümümüzle ilgili yenilik ve gelişmeleri okuyabilir, ileride yapmak istediklerinize dair fikir sahibi olabilirsiniz.

5. Bana mesaj atabilir, aksi bir durum olmadıkça aynı gün içinde cevabınızı alabilirsiniz.

6. Diğer arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz duyuru ve bilgileri bana iletebilirsiniz, bu sayede ulaşmakta güçlük çektiğiniz arkadaşlarınızı da bilgilendirebilirsiniz.

Bunların dışında da ilginizi çekecek pek çok şey bulabilirsiniz. Takipte kalın..

 

Posted in Genel | 1 Comment