Oppenoffice yada Libreoffice de hazırlanan word sayfalarının açılmama hatasının düzenlenmesi;

Alınan Hata şekillleri:

  1. Format error discovered in the file in sub-document context.xml at 2,444444(row,col). (LibreOfficede açılmaya çalışıldığında alınan hat.
  2. Ne yazık ki dosya içeriğiyle ilgili bir sorun bulduğumuzdan, belge.odt dosyasını açamıyoruz. (Microsoft Wordde açılmaya çalışıldığında alınan hat) (Ayrıntılarında ise: No attribute name may appear more than once in the same start tag or empty elemnt tag. Konum: bölüm:/context.xml, satır:2 sutun:444444)

Çözüm için (Bu işe başlamadan önce mutlaka dosyanızın orjinalini yedekleyiniz);

  1. Linux işletim sisteminde konsolu açarak ” aptitude install libxml2-utils” paketi yükleyiniz.
  2. Açılmayan dosyayı “Archive Manager” ile açınız. İçerisindeki “contex.xml” dosyasını masaüstüne çıkartınız.
  3. Masaüstünde konsolu açarak komut satırına “xmllint contex.xml” yazarak çalıştırınız.
  4. Ekranan “contex.xml” dosyasındaki hatalar gelecektir. Şimdi contex.xml dosyasını Geany ile birlikte açınız.
  5. Konsol ekranında aldığınız hatalı satırları kopyalayıp Geany ile açılan dosya içinde aratınız ve hataları ya düzeltin yada ilgili satırı tamamen silin.
  6. Tüm hataları bulup sildikten sonra kaydediniz. Değişiklik yaptığınız “contex.xml” dosyasını “Archive manager” ile açtığınız klasör içine tekarar koyunuz ve archive managerı kapatınız.
  7. Şimdi açılmayan dosyayı libreoffice ile açınız. Muhtemelen açılacaktır. Ama eğer açılmazsa size hatanın hangi sutun ve satırda olduğunu söyliyecektir. Bu dudurmda yine geany ile “contex.xml” dosyasını açarak gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydediniz. Muhtemelen dosyanız tekarar açılacaktır.

Herkese kolay gelsin.

Kaynakça: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2271498