Burada anlatılanlar Ubuntu Desktop 14.04.1 x64 işletim sistemi üzerine e-imza doungle driverının tanıtılması ve e-imza işleminin devreye alımı anlatılmaktadır;

Kullanılan Doungle: ACS38T

Kullanılan Kart: AKİS Akıllı kart

 1. Kamusn’nin web sitesinden öncelikle Doungle’nin driver sürücüsü yüklenir. Sürücüyü yüklemek için tıklayını…
  1. İşletim sistemi: Linux, Versiyonu: Pardus 2013 (farketmez hep aynı sürücü iniyor) Tipi: 64 Bit
  2. Kart Okuyucu: ACS 38T USB-Beyaz
  3. Kart Seçimi: AKİS Akıllı Kart
  4. Sürücüleri göster butonuna basarak sürücüyü bilgisayarınıza indiriniz.
 2. Sürücünün olduğu klasörde;” # sudo dpkg -i akis_1.5_amd64.deb ” komutunu vererek driver kurulumunu yap.
 3. Ardından Bilgisayarında terminal ekranına “# akia” yazınca; “openjdk-7-jre, libpcsclite1, pcscd, libccid” bağımlılıklarını kontrol edecktir. Bunlardan birtanesi eksik olursa e-imza çalışmayacaktır. Eğer bu bağımlılıklar eksikse Terminal ekranında ” # sudo aptitude install libccid pcscd openjdk-7-jre libpcsclite1” yazılınca bütün bağımlılıklar kurulacaktır.
 4. Normal şu anda Linkinden E-imza ile giriş yapılması gerekir. Burada TC kimlik numarası yazılmadan “imzala” butonunun ekranda görülmesi gerekmtedir.eğer görülmüyorsa ve Firefox internet tarayıcısını kullanıyorsanız;
  1. Java’nın Firefox  ile ilgili bir sorun, bunun üstesinden gelmek için; “# sudo aptitude install icedtea-7-plugin” terminal ekranına yazılarak bu plugin kurulur. Bunun aktif olduğunu ve doğru kurulduğunu test etmek için, Firefox tarayıcısı açılır ve adres çubuğuna “about:plugins” yazılır ve ekranda “IcedTea-Web Plugin (using IcedTea-Web 1.5 (1.5-1ubuntu1))” başlığı görülür.
  2. Şimdi Linkinden e-imza ile giriş yapıldığında “imzala” butonu gelecektir.
 5. Cihazın drverının doğru kurulduğunu test etmek için terminal ekranına “# akia” yazınca ekrana gelen pencerede kartın takılı olduğu ve kart ile ilgili işlemler yapılabilir.

SORUN: E-imza ile sistme giriş yaptıktan sonra sertifika görüntülenemiyor tabi dopal olarakta sisteme giriş yapılamıyor. Bu işide çözebilirsek buraya yazarım.(Kaynak:Murat ÖZALP)