İşletim sistemi olarak Ubuntu Desktop kullanıyorum. Harddiskim 3 ayrı yapıdan oluşmaktadır. Bunlardan birisi “swap” alanı, diğeri “/”root ve sonuncusu “/home” şeklinde yapılandırdım. Ubuntu üzerinde testler yaparken zaman zaman işletim sistemini çökerttiğim oluyor. İşletim sistemini yeniden yüklerken diskimin “/home” parçasını aynen bırakıyorum. “/” parçasına format atarak işletim sistemini yeniden kuruyorum.

İşletim sistemini yeniden yukledikten sonra paket kurulumlarını ihtiyaç duydukça yapıyordum. Ama bu işlemin dezavantajı var. Örneğin internetin olmadığı yerde bir programa ihtiyaç duyduğumda  o programın olmaması beni büyük sıkıntıya sokuyor.

Bundan dolayı paketler listesini zaman zaman yedek alıp, bilgisayar çöktüğünde o paket listesini kullanarak çok kısa zamanda neredeyse bütün paketler hızlı bir şekilde kurulmaktadır. Burada dikkati çekmek istediğim iki husus vardır;

1. Bu yazılım listesinde bazı paketlerin sürüm numaraları yazar. Toplu kurulumlarda o paketin yazılı olan sürümü kurulur.

2. Sürüm numarası yazmayan paketlerin ise en güncel sürümü kurulur.

Bilgisayarda kurulu olan paketlerin listesini almak için;

sudo dpkg getselections | sed “s/.*deinstall//” | sed “s/install$//g” > /home/elma/Desktop/Yazılımlistesi.txt

Yeni Bilgisayara daha önce alınmış olan paket listesini kurmak için;

[important]sudo aptitude update && sudo aptitude install `xargs a /home/elma/Desktop/Yazılımlistesi.txt`[/important]

Kaynak: http://web.bilecik.edu.tr/murat-ozalp/2011/09/06/ubuntu-kurulumunu-baska-makineye-tasima/