«

»

Oca 19 2013

Google Aramalarındaki Linki Doğru Kopyalayabilme

Google'da arama sonuçlarında bulunan uzun URL'ler "http://abc…/def/ghi" şeklinde kısaltılarak gösteriliyor. Sağ tıklayıp linki kopyalarsanız, bu sefer de Google'ın kendi üzerinden yaptığı yönlendirmenin (redirect) linkini kopyalıyorsunuz. Link çalışıyor, sorun değil ama hem çok uzun oluyor hem de o linki her tıkladığınızda, Google'a da bir rant sağlamış oluyorsunuz. Diğer taraftan linkteki verinin hangi alanda olduğu bilgisini de anlamak çok zor oluyor.

Google arama sonuçlarındaki bu sorunu aşmak için, Firefox için Greasemonkey eklentisi ve buy eklenti için yazılmış basit bir betik kullanılabiliyor. İkisi kurulduğunda, Google arama sonuçlarında ağ tıklayıp, "bağlantıyı kopyala" derseniz, Google'ın yönlendirme servisinin adresi yerine orijinal URL'yi alabiliyorsunuz.

Yorumu formunu geç

 1. oyun oyna

  Faydalı paylaşımınız için teşekkürler, devamını bekliyoruz.

 2. ücretsiz chat

  Bu link vermeyi bir türlü beceremiyorum :(  

  1. Murat Özalp

   O ne demek yahu?  

 3. sİVAS

  Hocam, özellikle mobilden girip link kopyalamaya çalıştığımda bazı siteler açılmıyor, link uzun diye. Yalnız ''Google'a rant sağlamış oluyorsunuz.'' demişsiniz bırakın olsun, Google için değer. :)

  1. Murat Özalp

   Peki; o zaman fişleme tarafından bakalım olaya. Ben, Google’ın benim hangi sitelere girdiğimi bilmesini istemiyorum :) Evet, birazcık paranoyağım ben. Ama paranoyak olmam, fişlenmediğim anlamına gelmez.

   1. Serhat

    Hocam merhabalar ben Sivas isimli kullancıyım. :) Fişlenme olayı biraz farklı bir durum, Google ne aradığımız ile ilgili sanırım, fakat paranoya kısmına affınıza sığınarak katılıyorum, :)

 4. 2013 yaz modası

  herkesin hata yaptığı bir konu, anlatım için teşekkürler ;)

 5. helezon

  google toolbar kullanmayın ozaman google girilen siteleri bu şekilde bakıyor.

  1. Murat Özalp

   Kullanmıyorum zaten, ama iyi oldu gene de hatırlattınız. Teşekkür ederim.

 6. Tarık Keçe

  teşekürler hocam

 7. çağrı kartal

  google da en çok sorunu mobil de yaşıyoruz zaten…teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 23 access attempts in the last 7 days.