«

»

Şub 10 2011

WordPress’te Biçimlendirilmiş Kaynak Kod Ekleme

Yazdığınız yazıda kodların olduğu kısmın üst ve altında (HTML görünümünde ama) iki satır kod yazılması gerekiyor. Örnek üzerinde daha iyi anlaşılabilir. Aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

<pre lang=”html” escaped=”true”>

Buraya kodlar gelecek …
</pre>

Kullanılabilecek lang parametreleri: abap, actionscript, actionscript3, ada, apache, applescript, apt_sources, asm, asp, autoit, avisynth, bash, bf, bibtex, blitzbasic, bnf, boo, c, c_mac, caddcl, cadlisp, cil, cfdg, cfm, cmake, cobol, cpp-qt, cpp, csharp, css, d, dcs, delphi, diff, div, dos, dot, eiffel, email, erlang, fo, fortran, freebasic, genero, gettext, glsl, gml, bnuplot, groovy, haskell, hq9plus, html4strict, idl, ini, inno, intercal, io, java, java5, javascript, kixtart, klonec, klonecpp, latex, lisp, locobasic, lolcode lotusformulas, lotusscript, lscript, lsl2, lua, m68k, make, matlab, mirc, modula3, mpasm, mxml, mysql, nsis, oberon2, objc, ocaml-brief, ocaml, oobas, oracle11, oracle8, pascal, per, pic16, pixelbender, perl, php-brief, php, plsql, povray, powershell, progress, prolog, properties, providex, python, qbasic, rails, rebol, reg, robots, ruby, sas, scala, scheme, scilab, sdlbasic, smalltalk, smarty, sql, tcl, teraterm, text, thinbasic, tsql, typoscript, vb, vbnet, verilog, vhdl, vim, visualfoxpro, visualprolog, whitespace, whois, winbatch, xml, xorg_conf, xpp, z80

Detay: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-syntax/other_notes/

Yorumu formunu geç

 1. İbrahim

  Hocam biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz bu konuda?

  1. Murat Özalp

   Çok karmaşık bişey değil aslında ama ben yazmamışım tam olarak neolduğunu. Wordpress blog’ta herhangi bir programlama dilinde yazılan programın kaynak kodlarını bloğa eklemek için, bu yazıdaki işi yapmak gerekiyor. Bunun için de öncelikle WP-Syntax eklentisini eklemek gerekiyor. Aslında buradan bakıldığında, belki sadece Bilecik ŞEÜ blog sistemini kullananları ilgilendiriyor.

 2. İbrahim

  Teşekkür ederim hocam ben zaten buna benzer bir eklentiyi kullanıyorum SyntaxHighlighter adında, açıklama olmadığından farklı bir şey olduğunu düşünmüştüm.

  1. Murat Özalp

   Eyvallah :)

Bir Cevap Yazın

Bad Behavior has blocked 19 access attempts in the last 7 days.