«

Ağu 01

Son okuduklarım izlediklerim

Leyla isimli romanı okudum, Pegasus yayınlarından. 90'lı yıllarda eski Yugoslavya topraklarında gerçekleşen soykırım ve katliamların boyutunu anlayabilmek adına Leyla isimli genç bir kızın yaşadıklarını ve kamptan kampa savruluşlarını iç burkucu bir öyküyle anlatıyor. Savaşın sonlarına doğru ona sahip çıkan Sırp bir askerle istemeyerek neredeyse evlenme sürecine yakınlaşması ve bu aşamada ailesine tekrar kavuşmasıyla bu sürecin sekteye uğraması anlatılıyor. Depresyonlar ve yıkılmışlık psikolojisiyle nasıl baş etmeye çalıştığı ve psikolojik tedavi sürecini okuyarak savaşların sonrasında ortaya çıkan sosyolojik yıkımların da toplumlar açısından önemli bir kayıp olduğunu yakinen teşhis edebilirsiniz.

Son izlediğim filmler ise 1994 yılında yaşanan Ruanda katliamıyla ilgili çekilen filmler. Bu katliamda Hutu'lar Tutsilerden 800.000 (800 bin) kişiyi katlediyorlar ve Bosna soykırımında olduğu gibi BM buna seyirci kalıyor.

Ruanda Soykırımı, Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık yüz gün içinde 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu'nun, aşırı uç Hutular (Interahamwe) tarafından öldürülmesi olayıdır. Katliam, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kegame'ye bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile son buldu. Ardından yönetimden güç alan Tutsilerin öç bahanesiyle saldırması sonucu yüzbinlerce Hutu, komşu Zaire'ye (Kongo Cumhuriyetine) sığındı. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruanda_Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1)

Olayın çıkış noktası ise çok dikkat çekici:

Ülkede o zaman yaşayanların %90'ı Hutu, %9'u Tutsi, %1'i ise Rwa yani Pigmeydi. Pigmeler yaşam alanı ve kültür olarak diğerlerinden farklı olsa da, o güne kadar bir arada yaşayan Tutsi ve Hutular birbirlerinden çok farklı görülmüyordu. Afrika siyasetinde yönetici ve yöneten unsurların birbirinden ayrılması prensibini uygulayan Belçikalılar bu politikayı Ruanda için kontrolün elde tutulmasının garantisi olarak gördüler ve bölgede bulunan azınlıktaki Tutsileri, Hutulara karşı desteklemek amacıyla ırka dayalı bazı ayrıcalıklar verdiler. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruanda_Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1)

Birincisi Kara Nisan (Sometimes in April) olayı daha yüzeysel ve tarafsız anlatmaya çalışıyor. Diğer filmin anlatışını gördükten sonra Kara Nisan filmine duyduğunuz taktir arka planda kalıyor.

İkinci film ise Hotel Ruanda (Hotel Rwanda). Filmde tansiyon hep yüksek düzeyde. Sürükleyicilik ve aksiyon yönünden izleyeni saran bir film yapmışlar. BM'in ve sözde gelişmiş ülkelerin kıllarını bile kıpırdatmadan nasıl ülkedeki kaos ortamından sıyrılarak ülkeden sıvıştıkları apaçık anlatılmış. İyi niyetli çok az sayıda beyazın ise kaos ortamında etkisiz hale geldikleri de çok açık anlaşılıyor, çünkü Hutu'lar o kadar bilenmiş ve yılların verdiği eziklik hissiyle insanlıktan çıktıklarını filmden algılayabiliyorsunuz. Yani Rwanda katliamıyla ilgili internet kaynaklarını bir elden geçirirseniz kıyaslama sonucunda filmin gerçek hayatta bu soykırımla ilgili gerçekleşen hadiseleri ve süreci objektif bir şekilde verdiğine kanaat getiriyorsunuz.

Bu katliamla bağlantılı olmamakla birlikte insanlığın  karşılaştığı mağduriyet süreçlerinden biri de Arjantin'de gerçekleşmiş. ASİ filmi de Arjantin vatandaşlarının 1976-82 yılları arasında totaliter rejimin çeşitli baskı ve şiddet uygulamalarından bir demet sunuyor. Öyle ki filmde, rejim tarafından tehdit unsuru olsun veya olmasın hiç önemli değil muhalif olarak algılanmış kişilere yönelik sorgulama ve imha politikalarının söz konusu dönemlerde nasıl uygulandığı anlatılıyor. Genel itibariyle küçük yaşlardaki bir kızın bu kapsamda sorgu odalarına alınarak insani olmayan koşullar altında sorgulanması söz konusu. Hatta olayın vehametini göstermek açısından kızın sevgilisinin de bu sorgu odalarında görevli bir ajan olduğu belirtilebilir. Sorgu süreci bittiğindeyse sorgulanan kişiler askeri araçlara doldurularak mahkeme sürecine sevkedildiği bildiriliyor. Ancak işin özünde askeri aracın uçağa bindirilmesi ve kargo uçağının okyanus üzerindeyken kapaklarını açarak askeri aracı okyanusa atmasıyla film son buluyor.

 

1 yorum

  1. Barbie Oyunları

    Güzel bir yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>