«

»

Nis 19

Ekonometri II Ödeviyle İlgili Açıklama

ÖDEVLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Ödev 'Ekonometri II' dersinde anlatılan, EKK yöntemi varsayımlarından sapmalar durumunda karşılaşılan sorunlarla ilgili olacaktır. Ödev kapsamında; bu sorunlardan yalnızca

" i) Çoklu doğrusal bağlantı ii) Değişen varyans iii) Otokorelasyon" problemleriyle ilgilenmek yeterli olacaktır.

2. En az üç adet (1 bağımlı, 2 bağımsız) veya daha fazla sayıda değişken tanımlamak üzere önce değişkenler belirlenmelidir. İlgili değişken belirlenirken; ekonometri biliminin temel kurgusu göz önünde bulundurularak, iktisat teorisinin temel çıkarımları ve açıklamalarından yola çıkılmalıdır. Kişinin yalnızca kendi inisiyatifinden hareket edilerek, iktisat biliminin açıklamaları referans gösterilmeksizin oluşturulmuş değişken belirlemeleri ve tanımlamaları kabul edilmeyecektir.

Değişken tanımlamaları ve belirlemeleri aşamasında, iktisat kitaplarından yararlanarak bilimsel açıklamalarla değişkenlerin nasıl belirlendiğini anlatmalısınız. Diğer bir ifadeyle; bağımlı değişken ile herhangi bir bağımsız değişken arasında nasıl bir iktisat teorisi açıklamasından hareketle (kitaptan referans göstererek) o değişkenleri belirlediğinizi açıklamalısınız.

3. Değişkenleri belirledikten sonra değişken değerlerini bulma ve derleme aşamasında bazı istatistik kurumlarından yararlanılabilir. Örneğin

www.tcmb.gov.tr — www.dpt.gov.tr — www.tuik.gov.tr — www.hazine.gov.tr — vs.

Değişkenler belirlendikten ve bu değişkenlere ilişkin değerler (veriler) derlendikten sonra, verileri uygun bir dosya içinde depolama işlemine geçmelisiniz. Bu depolama; excell programı (xls veya xlsx uzantılı) dosyası veya eviews programı dosyası (wf1 uzantılı) ile yapılmalıdır. Veri depolama ilk olarak Excell ile yapılırsa sonrasında eviews programına aktarılmalıdır.

4. Ewies programıyla workfile (çalışma dosyas) kapsamında yapılan her türlü işlemler (veri depolama, tahmin yaptırma vs) derslerde anlatıldığı şekilde mutlaka kayıtlı hale getirilmelidir. Örneğin bir değişkene veri depolanmışsa workfile içinde bulunmalı, bir model tahmini yaptırılmışsa (estimate ile) equation (eşitlik) biçiminde workfile içinde kayıtlı duruma getirilmelidir. Diğer durumlarda, örneğin yalnızca ödev metin dosyası içinde bulunan eviews program çıktıları yetersiz kabul edilecektir, dolayısıyla ödev metin dosyası içinde anlatılan bir program çıktısı mutlaka kayıtlı şekilde eviews programı içinde de bulunmalıdır.

5. Üretilen değişkenler kullanılarak öncelikle bir model kurulacak ve bu modelin farklı modeller (fonksiyonel biçimler) içinde en iyi olduğuna dair açıklamalara yer verilecektir. Yani örneğin neden doğrusal model değil de tam logaritmik bir model kalıbı kurdunuz, iyi olduğuna dair göstergeleriniz neler?

6. Değişkenler üretildikten ve ana model tahmin edildikten sonra bu model ve hata teriminden yola çıkarak; 1. madde altında anlatılan sorunlar var mı yok mu sorgulanacaktır. Buna ilişkin sorunun belirlenmesi ve eğer varsa çözümlenmesi için gerekli bütün işlemler derste anlatılanlara uygun olarak gerçekleştirilecek ve ödev metin dosyasında anlatılacaktır.

 

7- Ödevin puanlandırılmasında bir eksiklikle karşılaşmamak açısından;

Yaklaşık 15 sayfa ödev metin dosyası (word yazı dosyası formatında), ii) Çözümlemeler ve hesaplamalar Excel kullanılarak yapıldıysa xls formatında dosya ve iii) ödev metin dosyası çıktısı mutlaka teslim edilmelidir. Bilgisayar ortamındaki dosyalar (word + excel) önce "sınıf-isim-soyisim" ile klasörlenerek zip formatında sıkıştırılacak ve email ile unluahmet@hotmail.com.tr adresine gönderilecektir.

Yani Ekonometri 2 dersine ilişkin ödev yapan bir öğrenci için "Ekonometri2-Erdem-Cikcikkus" ismiyle klasörleyiniz ve daha sonra sıkıştırıp emaille postalayınız. Özetle klasör içinde word dosyası ve varsa excel dosyası olacaktır. Bir adet ödev çıktısı da elden teslim edilecektir.

8. Ödev %20 ağırlığa sahiptir. Buna bağlı olarak vize ve final %40 ağırlıklı şekilde değerlendirilecektir.

9. İndirilebilecek yardımcı dosyaların tamamı için: Derslerim pop-up menüsü altından Ekonometri II butonuna tıklayınız.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. ÖNEMLİ Sorularınız için: ahmet.unlu@bilecik.edu.tr

(Not: Diğer verdiğim mail yalnızca ödev toplama zamanlarında dikkate aldığım maildir, sürekli bakmıyorum).

 

 

1 yorum

  1. Dorothy

    Well put, sir, well put. I’ll certainly make note of that.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>